Јапонски истражувачи развиваат лек способен за лекување на грип за 24 часа

грип

Без сомнение, сите човечки суштества имаат голем проблем со тоа. вирус на грип, болест што може да им нанесе голема штета на целото општество. Доказ за тоа што го велам е, на пример, во Шпанија, земја која беше под големо влијание во последните неколку недели, особено во региони како што се Арагон, Ла Риоха, Навара, Каталонија и Баскија во последните неколку недели, секогаш присуствувајќи на објавениот извештај неодамна од Националната мрежа за епидемиолошки надзор.

Ова се случи поради необичниот начин на создавање на вакцини против грип секоја година. Како детал, да ви кажам дека, бидејќи е невозможно да се чека да се погоди за да се развие вакцина, буквално, она што е направено е да се проучи кои соеви може да влијаат на нас и од таму да се развие вакцината следната година. Ова конечно се претвора во еден вид игра на среќа, ако истражувачите имаат право, вакцината е неверојатно ефикасна, но може да се случи како оваа година каде ефективноста на вакцината е намалена од 40-60% на 25%.

пилула

Зошто вакцината се развива од една до друга година и не секогаш иста?

Секогаш кога луѓето зборуваат за овој вид вирус, вистината е дека се поставува ова прашање, зошто не е развиена вакцина против грип која е тотално ефикасна? Ова, без сомнение, би бил идеалот, за жал вирусот на грип има висок капацитет на мутација што предизвикува вирусот да се промени доволно од една во друга година, така што развиените вакцини не можат да влијаат на него.

Од друга страна, она што е точно и најзабележително за целиот овој процес е дека, и покрај фактот дека од година во година мора да работиме на наоѓање на вакцина, многу истражувачи ги посветуваат сите свои напори да развијат лек што е способен да ја излечи оваа болест патологија. Неуморни часови истражување што, според еден труд објавен од Јапонија, очигледно може да заврши, бидејќи тим истражувачи од земјата успеаја да развијат лек што може да ве излечи од болеста за само 24 часа.

бактерии

Јапонија прелиминарно одобри употреба на лек кој ветува лек за грип за само 24 часа

Овој нов лек е создаден од компанијата Шионоги во соработка со швајцарската мултинационална Рок. Тој самиот е крстен со името на Балоксавир марбоксил и тоа не е ништо друго, барем засега, од експериментален третман чија употреба може да биде многу ефикасна во лекувањето и на типот А и на грипот од типот Б. Како детал, да ви кажам дека овој лек, за разлика од многу други третмани што постојат на пазар, тоа е само таблета што би се администрира еднаш орално.

Како што е објаснето Даниел О’Деј, Директор на фармацевтскиот оддел Рош:

Балоксавир марбоксил е пилула за една употреба, во споредба со повеќедневниот курс, што може да обезбеди некои придобивки за планирање на пандемијата. Немате проблем на потенцијална резистенција што може да се појави ако не ја завршите терапијата.

За да се постигнат такви резултати, како што е објаснето, овој лек блокира протеин што вирусот треба да го реплицира во клетките домаќини. Конечно само да ти го кажам тоа Шионоги веќе заврши фаза III клиничко испитување да се утврди ефикасноста на Балоксавир марбоксил со споредување на неговата употреба со употребата на плацебо и други алтернативи. Резултатот од студијата заклучува дека пациентите кои примиле Балоксавир марбоксил земале околу 24 часа во просек да се опорави наспроти 42 часа што им беа потребни на пациентите со плацебо. Овие резултати ја наведоа владата на Јапонија прелиминарно да ја одобри употребата на овој експериментален третман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.