Може ли да купам iPhone 12 или претходен со попуст?

iPhone продавница за јаболка

Apple генерираше многу очекувања со презентацијата на својата нова палета на iPhone 12, без сомнение нешто што многумина од нас го чекаа, бидејќи станува збор за годишен настан што нè следи повеќе од 10 години. Но очекувањето не е насочено само кон оние нови модели претставени од „Епл“, туку и кон претходните модели што ги одржува на пазарот. И дали Епл оваа година остави повеќе од сеопфатен каталог на терминали за сите видови корисници.

Овој голем опсег на терминали што ги наоѓаме кога бараме iPhone, нè тера да се сомневаме, бидејќи многумина може да се сомневаат во перформансите на терминал со стари 3 години. Ако корисниците на Apple се пофалат со нешто, тоа е дека нивните уреди имаат исклучителен век на траење и со целосна сигурност можам да кажам дека е така. Ако на овој квалитет на производот додадеме дека неговата поддршка за ажурирање е најдобра во сегментот, имаме производ за многу долгорочно. Во оваа статија ќе ги видиме iPhone-ите пред 12-те кои продолжуваат да работат на високо ниво.

iPhone 8 / 8 Плус

Започнуваме со модел кој, иако е на пазарот веќе 3 години, се издвојува по класичен дизајн, умерена големина и спецификации достојни за палетата од високата класа. Без да се пофалиме со хардверот, најдовме терминал кој монтира процесор A11 Bionic, процесор со кој Apple обележа пред и потоа, до ден-денес продолжува да работи како првиот ден под секоја ситуација.

iPhone 8

Терминалот направен од алуминиум и стакло, има безжично полнење и камера способна да снима висок квалитет. Тој беше еден од првите iPhone телефони со сертификат iP67, така што има отпорност на вода и прашина. По моменталната цена на верзијата iPhone 8 Black Friday многу малку терминали ги нудат овие карактеристики. Покрај тоа, можете да заштедите уште повеќе ако го купите реновиран во Back Market, добивајќи попусти до 70% во споредба со неговата нова цена.

Екранот има осветленост повеќе од доволна за секоја ситуација и неговиот панел за дисплеј Ретина нуди многу извонреден квалитет.

Ако сакаме да консумираме многу мултимедијална содржина, препорачлива е нејзината плус верзија со 5,5 ″ екран во споредба со 4,7 ″ од нејзината стандардна верзија. Имаме и поголема батерија во нејзината плус верзија што ќе ни даде поголема автономија. Благодарение на неговиот моќен процесор има iOS 14, така што ќе бидеме ажурирани во најновата верзија. Што се однесува до фотоапаратот, можеби нејзината најслаба точка, бидејќи и покрај тоа што има возвишен квалитет во добри услови на осветлување, таа слабее кога осветлувањето не е добро, верзијата „Плус“ има втора телефото камера за режим на портрет.

iPhone X

Ајде да одиме сега со iPhone X, амблематски терминал кој направи огромен скок и постави тренд на пазарот на мобилна телефонија. Несомнено е терминал кој денес продолжува да има многу актуелен дизајн придружен со хардвер способен за сè. Тоа беше радикална промена кога станува збор за отклучување на терминалот, оттогаш Оставивме зад себе сензорот за отпечатоци (ID на допир) давајќи му можност на препознавање на лицето (Face ID), додавајќи веѓа на горниот дел од екранот (изрез) во кој се сместени предната камера, звучникот и Face ID. Овој модел има стерео звук.

Понудете 200 евра заштеда на iPhone X со Јоиго

Тоа постави тренд на пазарот и за 3Д препознавање на лице со користење на систем за скенер за точки, кој детално го скенира нашето лице, и за изрез. Забележете дека до ден денес продолжете да ги чувате најактуелните модели како новиот iPhone 12. Тоа исто така значеше и промена на градежните материјали, правејќи скок од алуминиум во нерѓосувачки челик, материјал кој е поотпорен на удари, но е по кревко до пукнатини, што нуди повеќе премиум финиш благодарение на неговата хромирана завршница .

Внатре го наоѓаме процесорот A11 (ист како iPhone 8) така што со iPhone 8 ќе се ажурираме во најновата верзија и единствената камера на 8-та ќе се приклучи на телефото сензорот за да го подобри квалитетот на зумирањето. Без да заборавам на IP67 сертификација и безжично полнење. Друг забележителен скок имаше врска со неговиот екран, од функцијата за приказ на Apple IPS Retina до а OLED панел произведен од Samsung. Одлична можност ако ја најдеме по добра цена.

iPhone XS / XS Max

Тука Apple го искористи добриот прием на iPhone X за да го продолжи моделот, подобрувајќи ги само специфичните аспекти Во однос на неговиот претходник, аспектите како што е мало подобрување на неговите фотографски сензори, мало подобрување во сите делови што го направија неговиот starвезден модел уште позаокружен. Овие подобрувања вклучуваат и подобра сертификација против вода и прашина, преминувајќи од iP67 до iP68 дозволувајќи го терминалот да биде потопен. Подобрувањето ќе се најде и кај неговиот процесор и RAM меморија, со процесорот A12 и 1 GB повеќе RAM меморија.

iPhone XS

Каде што гледаме најголемиот скок во однос на iPhone X е во неговата Max верзија, која премина од 5,8 ″ на 6,5 ″ на екранот, со истата OLED технологија произведена од Samsung, со резултати над нејзината конкуренција. Овој раст на терминалот, исто така, влијае на автономијата бидејќи големината на батеријата е значително поголема. Несомнено е терминал на кој му преостанува многу корисен век и на кој денес нема на што да му завидува на сегашниот опсег на високи модели.

iPhone XR

Модел кој несомнено одбележа пресвртница во продажбата кога Apple отстапи на својата комерцијализација, значително намалувајќи ја цената во споредба со iPhone XS, во замена за користење на IPS панел на вашиот екран повторно, овој пат тоа би било големина на екранот од 6,1 ″ што паѓа помеѓу моделите XS и XS Max. Екран кој и покрај враќањето на технологијата за прикажување IPS Retina е несомнено совршен пример дека IPS-екраните имаат повеќе од плоден живот, бидејќи има спортски живописни бои и многу чисти црнци.

iPhone XR

Намалувањето на цената се рефлектира и во неговите градежни материјали, враќајќи се на алуминиумот на неговите рабови. Има само една камера, но оваа камерата е толку добро користена во смисла на софтвер, што во некои ситуации е дури и супериорна во однос на другите модели со 2 камери, особено во режим на портрет. Изданието iPhone XR црн петок Тоа е високо препорачан модел ако она што го бараме е удобна големина на екранот за прегледување на мултимедијална содржина и голема батерија што ни дава автономија за 2 дена употреба. Исто така го има истиот процесор како iPhone XS, A12 Bionic.

Имаме безжично полнење и водоотпорност како што тоа го прави Apple уште од iPhone 8, иако сертификацијата ќе биде помала, останувајќи на iP 67.

iPhone 11 Pro / 11 Pro Max

Пристигнуваме на еден од најкружните терминали што ги произведе Apple во својата историја, комбинирање на сите предности на iPhone X и XS, но искачување на следното ниво. Тоа е терминал кој наследува дизајн кој несомнено стана белег на Apple. Додавање на ова мат задно стакло што спречува обележување на отпечатоци од прсти како што се случува со сјајни модели. Како и секоја година, процесорот ќе ја смени својата номенклатура отстапувајќи А13 бионик, малку ја зголемува својата моќ.

iPhone 11 Pro

Продолжувајќи од задниот дел, наоѓаме 3 камери кои се одлични во сите аспекти, од снимање видео, зум или широк агол. Без сомнение а тропање на масата од страна на Apple во фотографското поле што ќе воодушеви најмногу гурмани. На ова мора да го додадеме вклучувањето на крај од а Полнач за брзо полнење од 18W во својата кутија, оставајќи го зад себе 5W што доаѓаше во кутијата до сега. Во аспект на екранот, наоѓаме подобрување на OLED што X и XS веќе ги монтираа, но со малку поголема осветленост.

Најголемиот скок на овој терминал во однос на неговите претходници е вклучување на поголема батерија без зголемување на големината, што се рефлектира во автономија што досега не била видена во марката. Одржување на водоотпорност со iP68 сертификација и безжично полнење. Со објавувањето на новиот, овој модел е меѓу најдобрите опции ако барате најмногу премија од Apple, по нешто пониска цена.

iPhone 11

Најдоброто можно продолжување на еден од најпродаваните терминали од страна на Apple, iPhone XR, тоа е терминал кој наследува сè што е собрано од неговиот претходник, но подобрувајќи го во секоја од неговите точки. Тој е еден од најкружните терминали што денес можеме да го најдеме на пазарот, нудејќи многу привлечна цена со бионичкиот процесор A13 и екран со IPS Liquid Retina панел што го подобрува она што се чинеше непобедливо за XR.

iPhone 11

Во фотографски аспект, тој едвај се сече во споредба со моделите Pro, губејќи го само телефото сензорот за зумирање, па затоа квалитетот на фотографијата не е засегнат, чудо на мобилна фотографија што несомнено ќе се претстави во сите ситуации еколошки, дури и во затворен простор. Неговата конструкција е изработена од алуминиум и стакло што потсетува на XR. Тој е способен да снима на 4k со најдобра можна стабилизација.

Најсуштинското подобрување во однос на неговиот претходник XR, ќе се рефлектира во автономијата бидејќи вградува поголема батеријаПронајдовме и сертификат iP 68 против вода и прашина, како и брзо полнење и безжично полнење. Многу кружен терминал што успеа да се позиционира како најпродаван терминал за 2020 година далеку надминувајќи ги сите негови ривали и тоа не е за помалку.

iPhone SE 2020

Оваа компилација ја завршуваме со наследникот на првиот терминал на списокот, iPhone SE има точно ист дизајн каков што веќе видовме со iPhone 8, со компактна големина. Изработени од алуминиум и стакло со широк спектар на бои. Во фотографскиот дел наоѓаме еден сензор, но и покрај тоа што е инфериорен во однос на неговите постари браќа, тој работи многу добро, прилично сличен на оној што се гледа со XR. Екранот ќе биде потполно ист како оној што го има во iPhone 8, IPS панел со 4,7 of со многу добар квалитет.

Бои на iPhone SE 2020

Најдобрата вест за овој терминал е тоа И покрај ниската цена, тој го задржува процесорот А13 што го користи целиот опсег на iPhone 11. Овој терминал претпоставува враќање на сензорот за отпечатоци, кој исто така се наследува од iPhone 8. Можеби неговиот дизајн е нешто застарен ако го споредиме со останатите, бидејќи има доста изразени рамки, но од друга страна имаме умерена големина и копче Дома.

Исто така, го зачувува Двоен звучник, безжично полнење и iP67 сертифицирана отпорност на вода во овој случај. Без сомнение, се соочуваме со а терминал за прилично дефинирана публика, во потрага по намалена големина и копче Home без кастри во однос на хардверот и многу Премиум одлики што се гледаат само на терминали со многу повисока цена. Исто така, тоа е одлична опција за влез за секој што сака да проба iOS без да издвојува многу пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)