AMD го лансира Radeon Vega Frontier Edition со перформанси до 13,1 TFLOPS

По неколку месеци чекање, AMD конечно ја лансираше својата прва графичка картичка со новата AMD Vega архитектура со перформанси достигнувајќи 13.1 TFLOPS, според информациите дадени од компанијата.

Нејзиното официјално име е AMD Radeon Vega Frontier Edition и тоа е првиот член на оваа нова архитектура што исто така има стопроцентна професионална ориентација, со посебно внимание на создавањето содржина, дизајнот, вештачката интелигенција и 3Д обработката.

Радеон Вега Граница, само за професионалци

Како што ви велев, новите графички картички AMD Radeon Vega Frontier Edition се истакнуваат особено по нивните високи перформанси достигнувајќи 13.1 TFLOPS според самата компанија AMD.

Основната фреквенција со која работи овој нов графички процесор е 1.382 MHz, што ќе биде поддржано од 16 GB HBM2 меморија, 2.048 бита мемориска шина и ширина на опсег од 483 GB / s.

Ова се картички специјално дизајнирани за А. професионална употреба (дизајн и креирање на 3D и VR содржина, XNUMXД обработка и вештачка интелигенција).

И, како што правилно претпоставивте, таквите високи перформанси исто така ќе доведат до голема потрошувачка на енергија од 300WСо други зборови, ќе им треба многу енергија за да функционираат сто проценти и да дадат сè за што се способни.

Што се однесува до нивната цена, моделите што имаат течно ладење (лесно разликувајќи се со нивната впечатлива жолта боја) ќе имаат а цена од 1.499 УСД додека моделите со воздушно ладење ќе се продаваат по цена од 999 долари.

Во меѓувреме, повеќето гејмери ​​ќе мора да почекаат уште малку, поточно до следниот јули, бидејќи првиот RX Вега дизајниран за гејмер нема да ја гледа светлината до тогаш.

Иако ќе биде Radeon Pro Vega 64 и 56 оние што се најмногу направени да молат. Со перформанси од 11 TFLOPS тие нема да дебитираат до крајот на 2017 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.