Автономно возило се казнува за премногу блиску до пешак на премин од зебра

Се чини дека овој месец март не е најдобриот месец за автономни автомобили. Пред нешто повеќе од една недела, се случи првиот фатален удар од возило на компанијата Убер. Пред неколку дена, возило од компанијата Тесла тој учествуваше во друга кобна несреќа што исто така се испитува.

Минатата недела во Сан Франциско, полициски службеник привлече автономно возило што му припаѓаше на крстарењето на компанијата Generalенерал моторс запирање многу блиску до пешачки премин преку зебра. Според одделот за автономни возила на „Generalенерал моторс“, податоците што возилото ги собира во секое време за време на своите патувања, покажуваат дека запрело на безбедно растојание.

Според Кевин О’Конор, кој возел веднаш зад автономното возило, тоа било запрено кратко време по забрзувањето кога пешаците веќе преминале и како што можеме да видиме на сликата што стои пред овој напис, полицаецот му изрече соодветна парична казна за делото што наводно го сторил, бидејќи Круз потврдува дека не било така и дека неговите возила имаат приоритет на движењето на пешаците и нивната безбедност додека минуваат.

Според Крстарењето, «Безбедноста е наш приоритет во сите тест-погони што ги спроведуваме. Законите во Калифорнија наложуваат возилото да им попушти на пешаците, дозволувајќи им да продолжат без брзање и брзање, без страв од мешање во областа што е наменета за таа цел. Нашите податоци покажуваат дека тоа е она што навистина се случило ».

Она што е јасно е дека никогаш нема да дознаеме кој ја зборува вистината. Единствено што недостасуваше е тоа што по двете фатални несреќи со автономни возила, сега и овој тип на возила има намера прескокнете ги пешачките патеки. Лицето кое оди во секое време со овој тип на возило ја потврдува верзијата на производителот, како што се очекуваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)