Автономен автомобил „Убер“ вклучен во несреќен случај

Пред некое време видовме како компанијата ги тестираше своите автономни автомобили на некои места во Сан Франциско, и по тој повод беше речено дека компанијата нема дозвола да ги спроведе тие тестови. По тој повод, се сеќаваме дека еден од овие автономни автомобили имаше црвено светло и беше снимен на видео, но малку повеќе се знаеше за целиот случај. На тестовите во текот на месец декември 2016 година, друг автономен автомобил на компанијата учествуваше во мала несреќа и на крајот беше утврдено дека причините за тоа се човечки грешки. Во овој случај несреќата е малку посериозна и покрај фактот дека во неа не се забележани повреди. Но, она што знам дали е одредено во моментот е да ги откажам овие тестови со автономни автомобили додека не се расчисти што се случи. 

Ова е малку видео што протече на Интернет снимен неколку минути по несреќата што ја претрпе автономниот автомобил „Убер“ во кој учествуваа уште две возила:

Во принцип, овој џип на Волво е самовозечки автомобил на Uber и човекот секогаш патува внатре во него во случај да се случи нешто неочекувано да ја преземе контролата над него. Во оваа прилика, и во отсуство на разјаснување што се случило во несреќата со две други возила што се случија во Аризона, јасно е дека тој нема да има време да реагира и да ја избегне несреќата. Истрагата се очекува да разјасни што се случило, но Вистина е дека некои извори блиски до Uber зборуваат за мал напредок во последните месеци со овој тип на автономно возило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)