Автопилотот на Тесла продолжува да не успева на истата сцена од кобната несреќа [Видео]

Теслас

За неколку дена две остри вести за автономни автомобили со фатални исходи и во двата случаи, го разнишаа доброто темпо што го имаа во текот на овие години во однос на несреќите. За неколку дена едни од други, две автономни сообраќајни несреќи однесоа животи на две лица, во првиот случај жена која преминуваше место „не е наведено и соодветно обележано“ беше прегазена од автомобил „Убер“, втората и поновата оној на несреќа на Тесла поради дефект на автопилотот. Вториот се уште се испитува денес, но Видеото покажува дека системот продолжува да пропаѓа во истата точка во која животот го загубил инженерот на „Епл“.

Ова е видео кое покажува дека Tesla продолжува да не успева во истата точка на судбоносната несреќа:

Според она што го гледаме на ова видео, неуспехот е очигледен и не се забележува со звук или слично дека возачот го зграпчува воланот, само се врти кога оди право. Самиот возач со неколку пријави предупреди на проблемот во тој момент и тоа е дека како што можете да видите на видеото, патот е поделен со средна средна и автопилотот на Тесла се чини дека „губи“ малку. Во секој случај, Тесла активно и пасивно предупредува дека станува збор за безбеден систем, но возачот мора да биде претпазлив за патот дури и ако системот работи совршено.

Несомнено е несреќата на Tesla Model X на 23 март Се чини дека слушањето на известувањата на починатиот можело да се избегне. Од друга страна, исто така е точно дека сега е лесно да се зборува или претпоставува дали може да се избегне оваа несреќа или не, но се надеваме дека овој проблем ќе се поправи што е можно поскоро или барем возачите што циркулираат на Автопат 101 и стигнете до поделбата Со 85 со овие Тесла бидете будни за да не се повтори. Безбедноста кај овие автомобили е повеќе од очигледна и сигурни сме дека станува збор за специфични случаи, затоа не мора да се плашите од овие системи, само треба да бидете претпазливи и да ги користите одговорно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)