Ажурирањето на креаторите на Windows 10 ви нуди нова опција за ресетирање на системот

Ажурирање на креаторите за Windows 10

Додека Microsoft сè уште ги финализира деталите за извршување на објавувањето на ажурирањето креаторите ажурирање за Виндоус 10, дознавме дека компанијата одлучи да вклучи нов начин за ресетирање на вашиот компјутер.

Како што сигурно знаете, особено ако требаше да го ресетирате системот во некоја прилика, до сега корисниците имаа две различни опции, да ги избришат сите датотеки и лична штета или да ги чуваат. Систем кој е наследен директно од Виндоус 8 и кој, во тоа време, беше имплементиран до помогнете му на корисникот да ја исчисти својата опрема кога перформансите се намалија.


Windows 10

Виндоус 10 се отвора опција за враќање на системот.

Со Ажурирање на креаторите, воведен е нов начин за враќање на компјутерот и сега, оваа алтернатива ќе ни овозможи да ги чуваме датотеките, така што, покрај чистењето на компјутерот, оперативниот систем ќе се ажурира до најновата достапна верзија. Во основа, Мајкрософт предлага нов начин за враќање на компјутерот така што ќе се вратат фабричките поставки и инсталираните апликации од трети страни ќе бидат елиминирани додека датотеките и податоците се зачувани.

Да ти кажам дека оваа нова опција е позната уште во ажурирање 14986 што стигнаа до корисниците кои припаѓаат на програмата Windows Insiders, овие карактеристики беа вклучени, иако, бидејќи тимот за развој сè уште не одлучил дали да го вклучи или не, тоа не е видливо, но за пристап до него, прозорецот за дијалог мора да се отвори (притиснете клучевите Windows + R) и внесете ја командата systemreset -cleanpc.

Повеќе информации: ghacks


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Пате dijo

    Да се ​​ресетира?