Ако вашиот паметен телефон не се полни добро, ова може да бидат проблемите и нивните решенија

Smartphone

Со текот на времето, паметните телефони можат да ни создадат различни и различни проблеми, можеби затоа е крстено како програмирано застарување. Сепак, во многу прилики нашиот мобилен уред може да ни создаде проблеми од првиот ден, скоро секогаш поврзани со батеријата, полначот или конекторот каде што се полни нашиот терминал.

Пред да започнете со авантурата за купување нов полнач или дури и нов мобилен уред, доколку видите дека вашиот паметен телефон не се полни добро, прочитајте го овој напис до крај, бидејќи во него ќе ви покажеме дел од повеќе повторливи проблеми за кои нашиот терминал не се вчитува добро и исто така ќе ви ги покажеме најчестите решенија за овие проблеми.

Меѓу проблемите со кои може да се соочите се бавното вчитување или пребрзото преземање на нашиот уред. За да ги решите сите овие проблеми, извадете пенкало и хартија затоа што ќе ги разгледаме сите и ќе ви го понудиме решението што долго време го баравте.

УСБ-портата, злото на сите зла

Samsung Galaxy S6 Edge наспроти LG G4

УСБ-портата, преку која го полниме нашиот мобилен уред секој ден, е една од најконфликтните точки на нашиот терминал. И дали металното јазиче што го наоѓаме во пристаништето завршува уништено во многу наврати, со приклучување на полначот без премногу грижа.

Ова може да предизвика нашиот паметен телефон да не се полни или да го стори тоа многу бавно. Ако ви се случи ова, не грижете се затоа што не е крај на светот. Доволно е да го смените ова јазиче за да ги решите проблемите или обидете се да го исправите така што сè повторно ќе работи како нормално.

Како мал совет, мора да ви кажеме дека овој проблем се обидувате сами да го решите, бидејќи во која било продавница тие ќе ви наплатат добра сума евра за да направите нешто што секој може да го стори со малку вештина и големо внимание. Доколку имате, пред да започнете со поправка, пребарување информации на Интернет и ќе најдете десетици упатства за тоа како сами да ја поправите USB-портата или како да ги решите различните проблеми што може да се појават во него.

Кабли, заплеткувања и проблеми насекаде

Како USB-портата на нашиот мобилен уред, полначот за кабел што го вклучуваат сите терминали е уште една од додатоците што ја користиме најчесто. Носењето, злоупотребата и различните проблеми што можат да се појават често се причина за проблеми при вчитување на нашиот терминал.

Ако вашиот уред се полни лошо или многу бавно, проверете дали вашиот полнач и неговиот кабел се во добра состојба. Во случај да не е во совршена состојба, сменете го за нов. Полначите обично не се премногу скапи и можат да ви помогнат далеку да ви помогнат да отстраните разни проблеми поврзани со батеријата.

Секогаш користете традиционален полнач

натоварувач

Една од најчестите грешки направени од многу корисници е обидете се да го наполните вашиот мобилен уред преку компјутер, поврзувајќи го со неговите USB порти. Ова не е штетно или лошо за нашиот уред, но ќе биде потребно многу повеќе време да се види како батеријата е целосно наполнета.

И тоа е тоа Кога го поврзуваме паметниот телефон со компјутер, нема да добиеме напојување или ист напон како да го поврзуваме нашиот уред со традиционален штекер, со wallиден полнач.

Ако сте го поврзале вашиот мобилен телефон со компјутерот, барајќи побрзо полнење од оној што го добивате при поврзување со електрична струја, проверете го вашиот полнач, дали е компатибилен со паметен телефон затоа што можеби користите погрешен со некомпатибилен напојување и напон.

Приклучокот за полнење може да биде нечист

Враќајќи се на портата за полнење на нашиот мобилен уред, повеќе од препорачливо е да го чистите секој толку често, со на пример чепкалка за заби многу внимателно се обидува да не расипе ништо. Во многу прилики, нашиот паметен телефон може да не се полни на правилен начин, бидејќи има некаков вид нечистотија што не дозволува добар контакт помеѓу полначот и нашиот уред, без ние да забележиме.

Постојат многу додатоци за чистење на ова пристаниште, иако според наше мислење со традиционална чепкалка за заби или со малку дување можете да ја отстраните присутната нечистотија и дека нашиот терминал се вчитува нормално и без да ни дава проблеми. Ако овој проблем ви се случува секој толку често, можете да купите една од многуте капаци што имаат посебни јазичиња за да ја покријат празнината што се изложува кога полначот не е вклучен.

Менувањето на батеријата може да биде добра идеја

Batería

Ако сте пробале сè што ви кажавме во овој напис, без батеријата да се наполни на нормален начин и вашиот терминал да се полни како што треба, можеби треба да размислете да извршите промена на батеријата, ако уредот ви го дозволува тоа. Ако имате смартфон со единечна течност, ова станува малку покомплициран и ви препорачуваме да не го правите тоа сами затоа што можете да го направите проблемот поголем.

Батериите обично не се премногу скапи и можеби за неколку евра ќе имате решение за вашите проблеми со вашиот мобилен уред.

Ако ниту едно од решенијата што ги предложивме во оваа статија не ви одговараше, што би нè изненадило многу, можеби најдобрата идеја е да ја однесете до специјализирана техничка служба за да го проверите вашиот мобилен уред во длабочина и да се обидете да откриете проблем Можеби не сте успеале да го пронајдете затоа што веќе е премногу напредно или затоа што е различна тема од сите оние за кои разговаравме во овој напис, иако да ја кажам вистината би било доста чудно.

Дали успеавте да ги решите проблемите со батеријата на вашиот паметен телефон со наши совети?. Кажете ни во резервираниот простор за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни, кој беше проблемот што го имавте и како успеавте да го решите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Пабло dijo

  Здраво, ја сакав твојата статија, но ми требаш да ми помогнеш, излезе дека купив метал Улефон и пристигна пред 5 дена, но првото нешто што го забележав првиот ден кога го користев е дека полнењето на батеријата достигна 20% што се покажа 0 и се исклучи, го ставив да се вчита и премногу брзо се вчитувам.
  кога ќе достигне 50% мобилниот телефон обично се исклучува покажувајќи 0% батерија, контактирав со Улефон преку форум Но, единственото нешто што тие одговараат е дека треба да наполните 100% и целосно да го испразните мобилниот телефон двапати и дека ова ќе ја нормализира батеријата, но Јас веќе го направив тоа така и не работи.
  На вашиот форум ги коментирате заедничките проблеми меѓу нив Брзо вчитување премногу брзо.
  Одеднаш имате искуство и можете да ми помогнете со неколку совети како повторно да ја калибрирате батеријата за да не мора да го испраќате мобилниот телефон назад во Кина, бидејќи се наоѓам во Колумбија, би го ценел секој одговор, благодарам