Алекса ќе започне да има своја меморија

Амазон Алекса

Алекса, асистент на Амазон, продолжува значително да се развива со нови функции. Откриено е дека асистентот на компанијата ќе започне да складира спомени за своите корисници. Исто така, ќе имате поприродни разговори со луѓе. На овој начин, благодарение на овие спомени, асистентот ќе може да запомни работи како датумите за родендени.

Ова го објасни директорот за применета наука на Alexa Machine Learning, Рухи Сарикаја. Ова се подобрувања што ќе му овозможат на асистентот на Амазон да им даде покорисни функции на потрошувачите. Бидејќи можете да запомните многу специфични датуми. Идеално кога се планира агендата.

Иако во моментот има уште време Алекса да може да ја има оваа меморија. Но, тоа е нешто што ќе се воведе прогресивно во волшебникот. Исто така, многумина гледаат на тоа како можност за асистентот снимајте и запомнете ги навиките за купување на корисниците на Амазон. Така, можете да ги запомните производите и брендовите што ги купувате.

Alexa

Значи, функции како овие би го натерале корисникот едноставно да и каже команда на Алекса за да изврши купување. Бидејќи волшебникот ќе знае кои специфични производи ги купил корисникот или редовно купувајте. Овој извештај ќе биде достапен наскоро во САД.

А. нова функција наречена Context Carryover што ќе ви даде можност да комуницирате повеќе со асистентот. За да можете да имате повеќе информации на пофлуиден начин, без да мора постојано да го именувате името на асистентот.

Исто така, нови карактеристики ќе бидат додадени на Алекса, што ќе препорача специфичен производ како решение за некои проблеми. Оваа одлика се чини дека е дел од стратегијата за рекламирање на асистентот. Но, сепак ќе потрае некое време да пристигне. Значи, ќе мора да бидеме внимателни кон овие нови функции во асистентот Амазон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.