Алкател претставува телефонски сигнал, производ за безбедност

Предупредување за телефон

Денес ние бевме во презентација на Телефонска сигнализација, нов производ од Алкател, со кој влегуваат во светот на домашната безбедност, зборувам за домашна безбедност, но може да се примени и во други средини во кои корисникот може да ја искористи неговата работа.

Фредерик Винсиј, директор за Шпанија и Португалија во Алкател телефони и Карине Раво, директор за трговија и маркетинг за Европа, Блискиот исток и Африка, тие ни ги презентираа целите и работењето на Телефонската сигнализација, правејќи демонстрација на крајот од презентацијата.

Телефонско предупредување, е првиот чекор што Алкател го прави во светот на домашната безбедност, Willе се најде во продажба овој понеделник, 10 ноември во ШпанијаЗаедно со производот, ќе може да се преземе и нејзината апликација истиот ден, во продавницата за Android и во продавницата за апликации на Apple.

Презентација на телефонска сигнализација

Фредерик Винсеј

Алкател сака да им ја донесе безбедноста на сите, со достапна цена и дека самиот корисник може да го инсталира производот на едноставен начин, односно Телефон Аларм нема да има месечна цена, ниту пак ќе му треба професионален техничар за негова инсталација, тој е корисникот кој инсталира Телефонска сигнализација .

Phone Alert е збир на сензори кои комуницираат со полето, кога едно од овие открие нешто, Телефон Аларм испраќа предупредување, ова може да биде конфигурирано да ни се јавува (до два телефонски броја), да ни испраќа е-пошта (до четири сметки за е-пошта) или да нè известува преку својата мобилна апликација, не Вие треба да остане само со една опција, бидејќи може да испраќа сите видови на известување наместо само една, можете да конфигурирате која прво сакате да ја испратите.

Beе има на располагање два пакувања Телефонска сигнализација, поедноставен, кој содржи:

Пакет за предупредувања за телефон

 • Телефонот Алкател Ф370
 • Единицата Алкател Бокс
 • Детектор за движење
 • Детектор за отворање

Овој пакет ќе се најде во продажба за цена од 169,99 евра, тогаш имаме поцелосно пакување кое се нарекува Премиум пакет, ќе содржи:

Пакет за аларми за премиум телефон

 • Детектор за движење
 • Детектор за поплавување
 • Детектор за чад
 • Единицата Алкател Бокс
 • Телефонот Алкател Ф370
 • Два детектори за отворање

ова Може да се набави за 259,99 евра. Нагласувам дека нема такси, односно цената на производот е таа на продажбата, тогаш корисникот нема да мора да плаќа месечна претплата или нешто слично.

Производот е достапен во Франција од јули оваа година, таму тие мора да имаат детектор за чад дома според законот, информацијата што ни ја даде Фредерик е дека производот е добро прифатен во однос на продажбата. Вистината, дека е задолжително да се има детектор за чад е поента во корист на Алкател кога станува збор за маркетинг на телефонскиот аларм.

Тоа е многу интересен производ, една од точките што Алкател ги истакнува е дозволете му на корисникот да биде независен, со овој производ не зависите од надворешни компании за безбедност, исто така благодарение на работата преку телефонска линија и немање потреба од интернет, тоа го прави идеален производ за стари лица кои немаат или не сакаат паметни телефони или интернет, бидејќи Телефонска сигнализација исто така ве повикува на вашиот стар телефон за да ви ги даде сигналите.

Сними сигнализација за видео-телефон

Во овој прв чекор од Алкател во безбедноста, се фокусираа на создавање на едноставен производ, во нивните идни планови се да имплементираат нови сензори, кои ќе обезбедат нови функции, тие ни дадоа информации дека работат на камера што ќе биде додадена на краток и среден рок, што ќе ни обезбеди слика за тоа што се случува каде го имаме инсталирано, но ние веќе започнуваме со употреба на Интернет, затоа тие не сакаа да го стават во овој прв производ, бидејќи немаат сите интернет и првото нешто што сакаат е луѓето да имаат пристап до нешто едноставно, што секој може да го купи и користи.

Сметам дека е интересен потег на Алкател, мислам иднината на безбедноста во домот е насочена во оваа насока, каде што ќе го имаме нашиот лесен за инсталирање систем, кој ни обезбедува безбедност и поврзани со нашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.