Амазон соработува со Fiat за продажба на возила

amazon-sell-cars-fiat

Долги години Амазон прави се што е можно за да се осигура тоа не мора да излегуваме од дома за да купиме практично нешто. Во последниве месеци, Амазон веќе ни дозволува да купуваме преку својата веб-страница за да го наполниме нашиот фрижидер. Но, тоа не е единствениот потег на компанијата за додавање повеќе услуги, бидејќи компанијата на Jeеф Безос постигна договор со групацијата Fiat да започне со продажба на некои од нејзините модели преку веб-страницата на Амазон. Логично, за да ги завршиме процедурите, ќе мора да одиме во продавница на италијански производител.

Претходно, Амазон веќе постигна договор со Сеат во Франција, но процесот беше ограничен на едноставен телефонски контакт. Амазон ќе им овозможи на сите корисници заинтересирани за купување на модел на Fiat Меѓу кои се 500, 500L и Panda ги купуваат овие модели со попуст до 33%, во споредба со дилерската цена. Откако ќе направите резервација на возилото, ќе мора да ги посетите канцелариите на Fiat за да го формализирате купувањето и да ја направите уплатата. Нарачките ќе бидат подготвени за испорака две недели по резервацијата.

Овој потег на Fiat и Amazon е потег што покрај тоа што ќе се обиде, јасно ќе влијае и на конкуренцијата мотивирајте ја продажбата на вашите модели, чија продажба опаѓа квартал по квартал. Оваа мерка нема да биде забавна за застапништвата на фирмата, дилерите кои ќе останат само како центри за тестирање на возилата од страна на корисниците пред конечно да изберат да ги споделат преку Амазон, ако попустите можат да бидат до 33% како што е најавено во договорот постигнат од двајцата компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.