Amazon Fire TV Cube, целата моќ во вашата телевизија [Анализа]

Амазон продолжува да се обложува многу на својот опсег на ТВ Fire, додека пред само неколку дена зборувавме за новиот Fire TV Stick (2020) Само што е лансирана од компанијата на Jeеф Безос, денес сме тука со алтернативата за „висока класа“. Оној што е позициониран како ривал на Apple TV на пазарот во кој доминира компанијата на каснатото јаболко, мултимедијалните центри со високи перформанси.

Amazon Fire TV Cube пристигнува во Шпанија, 4K HDR мултимедијален центар што ќе ви обезбеди одлики во кои не верувате на вашиот телевизор. Останете со нас и откријте како Amazon Fire TV Cube може да влезе во вашиот дом и да доминира во дневната соба.

На видеото што го оставивме на врвот, ќе можете да погледнете во unboxing на оваа Fire TV Cube и нејзините додатоци. Покрај тоа, можете да и ’помогнете на заедницата„ Актуелиадад гаџет “да продолжи да расте со копчето„ Како “и да се претплатите.

 • Купете ја Amazon Fire TV коцка> ЛИНК

Материјали и дизајн

За разлика од новиот опсег на Ехо, овој пожар е исклучително аголен и агресивен, има едноставна форма на коцка со ЛЕР на врвот како индикатор за активност и за Алекса и за останатите нејзини функционалности.

Имаме четири главни копчиња на врвот што служат за пригушување на микрофоните, повикување на Алекса, подигнување и намалување на јачината на звукот. Не најдовме никакви алтернативи во боја, црната боја е преовладувачка во овој производ на Амазон што има нелизгачка основа на дното и што заради малку фанфари е привлечно за секоја декорација.

Тоа е во задниот дел каде што имаме пристаниште microUSB, un пристаниште за контрола преку IR, пристаниште HDMI и пристаништето во хранење. Во однос на мерките што ги имаме 86 x 86 x 74 милиметри за вкупна тежина од 456 грама.

Јасен минималистички облог на Амазон кој беше доста интересен за нас. Вградена е во „црна пијано“, која или ја сакате или ја мразите. Точно е дека е визуелно привлечно, но има капацитети да акумулира прашина или да се гребе, меѓутоа, поради неговата позиција, тешко дека ќе комуницираме со него до таа точка.

Технички карактеристики

Ние се фокусираме на цревата на оваа Amazon Fire TV коцка, која има процесор Hexa-Core (Quad-Core 2,2 GHz максимум и Dual-Core 1,9 GHz максимум) од кои не го познаваме производителот. Да, го знаеме од графичкиот процесор, во овој случај ARM Mali G52-MP2 (3EE), 800MHz.

Што се однесува до RAM меморијата, ќе имаме 2 GB (двапати помалиот брат Fire TV Stick) и 16 GB вкупно складирање (исто така, двојно повеќе од останатите уреди во опсегот). Можеби инфериорно во техничкиот дел од другите уреди на конкуренцијата, но очигледно има корист од неговиот прилагоден оперативен систем.

Имаме двојна опсег WiFi и MIMO антена што го прави компатибилен и со мрежи од 2,4 GHz и со 5 GHz. Bluetooth, Имаме верзија 5.0 за стандардни трансфери и Bluetooth Low Energy за интеракција со додатоци како што е далечинскиот управувач.

Предност на оваа Amazon Fire TV коцка е тоа што има вграден звучник од 40 мм за да можеме да комуницираме со Алекса дури и кога ТВ е исклучен. Emе емитува одговори сè додека немаме пригушени неговите вградени микрофони.

Наменет за забава

Оваа Amazon Fire TV коцка ги има сите технички делови што би можеле да ги пропуштиме. На ниво на слика ќе имаме Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+ и Dolby Atmos, што ќе ни овозможи да искористиме 7.1 опкружувачки звук преку HDMI портот.

Во однос на резолуцијата на сликата, без ограничувања ќе можеме да постигнеме UDH 4K со максимална брзина од 60 FPS. Ова не значи дека навистина ќе можеме да уживаме во остатокот од содржината во другите резолуции што можеме да ги репродуцираме, како што е случај со апликацијата HBO.

Резултатот од нашите тестови со главните провајдери на аудиовизуелни содржини е поволен. Netflix достигнува нивоа од 4K HDR резолуција без проблеми и како што видовме нуди малку поостри резултати отколку преку други системи како што е Samsung TV (Tizen OS).

Сопствениот и персонализиран оперативен систем многу му помага. Работи нешто побрзо од остатокот од опсегот Fire, дури и со навистина тешки апликации како Movistar + кои имаат тенденција да покажуваат грешки на сите платформи. Нашето целокупно искуство беше исклучително добро.

Еден контролор да доминира над сите нив

Епицентарот на уредот е командата, наш начин да го контактираме. Во овој случај, се обложува на говорна контрола на Alexa што веќе можевме да ја користиме во други уреди и што порасна и во функционалностите и во копчињата. Сепак, ние ќе можеме да работиме со Fire TV Cube и со далечинскиот управувач на телевизорот преку HDMI.

Оваа нова команда ни овозможува да го исклучуваме телевизорот директно без да ја исклучуваме Fire TV Cube се судира директно со некои телевизии како што се оние на Samsung, бидејќи тие директно се повикуваат на нивниот сопствен HUB секој пат кога ќе го исклучиме и вклучиме, или на пример копчето «Дома» не реагира според очекувањата бидејќи интеракциите не се исти.

Од своја страна, контролата продолжува да нуди горчливо слатки сензации уште од завршувањето а трасата на копчињата не е она што би очекувале од производ над сто евра. Ова директно се коси, на пример, со контролите од средниот опсег и врвните уреди од Samsung или LG и произведува чудна сензација за промената.

Постојат алтернативи и постојат можности за прилагодување, но од моја гледна точка, командата е релативно неподвижна.

Можете да направите со тоа Amazon Fire TV Cube од 119 евра на Amazon (врска)На видеото на врвот ќе можете да ја видите неговата едноставна конфигурација и исклучителната изведба што ја нуди. Без сомнение, оваа Fire TV Cube е засадена како сериозна алтернатива на Apple TV и стигна до шпанскиот пазар.

Оган ТВ коцка
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
119
 • 80%

 • Оган ТВ коцка
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 70%
 • Платформа
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактен и минималистички дизајн
 • Лесна употреба и одлична примена градина
 • Цената што директно ri конкурира на конкуренцијата

Contras

 • Контролата остава горчливо слатки сензации
 • УСБ-порта е достапна за поврзување додатоци

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)