Амазон прави проверка на минатото со Amazon Go

Деновиве со неверување гледавме како Амазон отвори нов ланец супермаркети, на прво место во Соединетите Американски Држави (како скоро сè што се случува на овој свет) и чиј главен шампион е да ги прекине линиите за исплата еднаш и засекогаш. Оние од нас кои редовно вршат шопинг, дури и оние кои се одлучуваат да ни го донесат дома, знаат дека поминувањето низ касата е најлошото време.

Да, ffеф Безос го стори тоа повторно, не само поради елиминирање на фискалните каси во неговите супермаркети, туку и поради фактот што интервенцијата на купувачот при квантифицирање на производите е минимална. Останете со нас бидејќи ќе разгледаме како работи овој нов механизам според кој Амазон сака да поминеме низ регистарот при купување.

Резултат на слика за amazon go

Овој супермаркет се наоѓа на 7-та авенија во Сиетл, кој е целосно фокусиран на милениуми, за оние кои поминуваат на тривијални задачи е кавга. Овие супермаркети „Амазон Го“ Тие ќе имаат инфрацрвени системи на камери и електронски сензори што го следат клиентот во развојот на нивното купување и откриваат кои предмети ги земаме од полиците, тоа е кога ќе ги депонираме во вистинската количка, но Amazon ги додава на виртуелната количка. Исто така, ако го вратиме на полицата, тој автоматски ќе се отстрани од нашата фактура.

Корисниците ќе ја преземат апликацијата Амазон Одете и тие ќе го вметнат во уредот кога влегуваат во супермаркет, кога ќе заминеме кога ќе го вратиме уредот е кога ќе се наплаќаме. Наводно механизмот е отпорен на провалници (новинар од The New York Times Тој го стави на тест со неколку безалкохолни пијалоци и во секој случај беа наплатени). Можеби се соочуваме со крај на касиерите во супермаркетите, а пред се со крај на редиците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.