Амазон сака да ги купите вашите лекови

Амазон сака да ги купите вашите лекови

Соединетите држави се земја која, во добро и во лошо, има многу различни аспекти од нас. Еден од нив, и оној што секогаш го привлекуваше моето внимание кога го гледав во филмови и телевизиски серии (сè уште не сум имал задоволство да го посетам) е можноста за купете одредени лекови во супермаркетите, како оној што оди и купува конзерва туна. Сепак, сега Амазон сака да отиде чекор понапред и да стане еден вид онлајн аптека.

Навистина, исто како што гигантот за продажба започна да продава книги преку Интернет и сега ви дозволува да ја пополните количката со производи за чистење и храна, плановите на Амазон продолжуваат да го прошируваат бизнисот со цел да ви обезбедиме лекови што ви ги препишал вашиот лекар.

Амазон, следната онлајн аптека?

Така, може да дојде време кога, наместо да одиме во аптека, можеме порачајте ги нашите лекови на рецепт на Амазон заедно со храна, технолошки производи и други производи од најразновидните категории. Според вели CNBC, гигантот за е-трговија размислува да се зафати со бизнис со аптека. Ерик Франшн, шеф на одделот за храна за Амазон, наводно минатата година го зголемил ангажирањето на персонал за проектот наречен „здравствена заштита“, додека се консултирал со „десетици луѓе“.

Амазон сака да ги купите вашите лекови

Пред неколку месеци, CNBC објави дека Амазон го ангажирал Марк Лајонс, од непрофитната компанија за здравствено осигурување Премера Син крст, да создаде внатрешен менаџер за бенефиции во аптека. И може да биде дека успехот на овој проект зависи дали Амазон продолжува или не со своите планови.

Амазон има тајна лабораторија наречена 1492 година

И иако одлуката може да дојде порано отколку што се очекуваше, испорака на лекови дома не може да биде толку близу бидејќи тоа бара да има експерти во синџирот на снабдување на лекови. Така, некои аналитичари зборуваат за една или две години пред компанијата да може да ја објави својата нова активност, што дури може да се спроведе во соработка со дистрибутер на лекови. И тоа во Соединетите Држави затоа што за остатокот од светот како Шпанија, господа фармацевти, можете да бидете смирени, а ние, да чекаме седи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

    Амазон = Скајнет