Амазон се приклучува на традиционалната трговија со купување на Whole Foods

Компанијата на Jeеф Безос продолжува да презема изненадувачки чекори за да продолжи со иновации и промена на начинот на купување. Ако, благодарение на Амазон, многумина од нас го поставија приоритетот на набавката во мрежите, сега сè добива спектакуларен тек.

И, тоа е што Амазон го стекна минатиот петок северноамериканскиот ланец супермаркети Whole Foods за екстравагантен износ од 13.700 милиони долари ... што значи ова движење на Амазон наспроти традиционалната трговија? Најмалку е iousубопитно што шампионот на трговијата во мрежите сега избра да интегрира ланец супермаркети, иако сè укажува на тоа дека тоа е друга алтернатива на неговата услуга Prime Now.

За да се позиционираме, компанијата Whole Foods има не помалку од 450 продавници насочени кон продажба на органски производи, односно овошје, зеленчук и друга преработена храна што наводно доаѓаат од еколошко / одржливо одгледување и одржување. Сепак, сè се смени пред помалку од два дена кога Амазон реши да се обложи не помалку од 12.300 милијарди евра, и никој не го подигна облогот. Еве како ffеф Безос целосно ја разниша прехранбената индустрија во Соединетите Американски Држави, бидејќи никој не е тотално сигурен што се обидува да направи Амазон со овој потег.

Без сомнение, и знаејќи како работи Амазон, сè укажува на тоа дека би бил најлесниот начин да се прошири и подобри својата услуга Prime Now со која ќе ја донесат набавката директно во нашиот дом за околу два часа. Ова движење драстично ги намали акциите на многу синџири на храна во Северна Америка, додека оние на самата Амазон и на Хол фудс нагло пораснаа. На кратко, се чини дека дојде ден кога во апликацијата ќе го имаме супермаркетот, Амазон одлучи да ја извезе одличната идеја за Трговскиот центар директно на нашиот мобилен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)