Амазон ја затвора славината и повеќе нема да дозволува давање производи да добиваат позитивни критики

Амазон

Се состоеше од една од стратегиите што ја следат многу производители или продавници кои ги продаваат своите производи преку Амазон Дајте им производи бесплатно на некои корисници за да можат да ги испробаат, а за возврат да побараат добро мислење или критика. Со ова тие успеаја да го привлечат вниманието на другите корисници при купување на одреден производ.

Воопшто не е чудно да се гледаат фрази од времето во мислењата „Даден производ за субјективно мислење“. Сепак, се чини дека Амазон одлучи да запре со оваа практика и одлучи дека овие видови на мислења повеќе нема да бидат дозволени, што во последно време може да се смета на илјадници и кои во многу случаи не се точни.

До сега, секој продавач можеше да му понуди на одреден корисник својот производ бесплатно или со попуст, но за време на изнесувањето на мислењето преку веб-страницата, треба да се наведе дека производот е доделен на преглед. Од овој момент, оваа практика ќе биде експресно забранета од компанијата во режија на ffеф Безос.

Искрено Мора да кажеме дека има своја логика, затоа што на некој што ќе му дадете одреден производ, вие влијаете на него на еден или друг начин, па дури и ако примателот не сака да го признае тоа. Од овој момент на Амазон ќе најдеме само мислења на корисници кои платиле за купената ставка и кои имаат мислење без влијание. Друга работа ќе бидат прегледите или анализата на производите што се продаваат на Амазон што ги наоѓаме надвор од нивните домени.

Дали сметате дека Амазон е во право, отстранувајќи ги од својата веб-страница мислењата на корисниците кои го добиле производот бесплатно за да го тестираат?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.