Амазон ја продаде својата технологија за препознавање лице на властите

Амазон се обложува на ТВ сериите LotR

Амазон има услуга за препознавање на лице наречена Rekognition, што е способно да идентификува до 100 лица во една слика. Ова е влез на компанијата во деловниот сектор за безбедност, што во моментов е многу во пораст. Ја користи вештачката интелигенција и може да ги следи луѓето во реално време на јавни страници. Според компанијата се смета дека нејзината употреба е честа. Иако постојат одредени полемики.

Бидејќи алатката се користи за скенирање на слики од полициски камери. И ова е полемиката. Бидејќи се чини дека „Амазон“ им понуди „Рекоконишн“ на полициските сили во неколку градови во Соединетите држави. Акција што може да ја загрози приватноста на корисниците.

Американската унија за граѓански слободи (АЦЛУ) спроведе истрага што открива како Амазон им помогна на владините организации да ја користат оваа алатка. Неколку организации му пишале на извршниот директор на компанијата за да го замолат да престане да ја користи оваа програма и да и ја понуди на владата.

Препознавање на лицето

Тие тврдат дека тоа Властите во Соединетите држави можат да го користат Rekognition за напад врз некои заедници. Покрај тоа, тоа е начин за автоматизирање на идентификацијата на луѓето, бидејќи тие наместо да обезбедуваат безбедност, стануваат машини за надзор што овозможуваат контролирање на тоа што го прават одредени луѓе. Ако излезат на протест и оваа информација може да се искористи против нив.

Препознавањето на лицето како онаа на Амазон продолжува да добива на пазарот. Иако полемиките околу неговата употреба се огромни, а всушност се чини дека се зголемуваат. Бидејќи оваа технологија е во борба со приватноста на корисниците. Бидејќи тие можат да следат лица на групни фотографии или на преполни места како аеродром. Нешто што може да предизвика злоупотреба.

Вашингтон го искористи овој систем за препознавање лице на Амазон. Всушност, Тие имаат база на податоци со повеќе од 300.000 фотографии што треба да ги препознае системот. Тие исто така имаат апликација. Но, токму овој тип на ситуација ги предизвикува проблемите. Што конечно ќе се случи со оваа технологија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.