Амазон ќе инвестира 1.000 милиони во носење на малите екрани „Господарот на прстените“

Господар на прстените во ТВ серии

Минатиот ноември беше објавена информација во која се вели дека компанијата Амазон на Jeеф Безос ги стекнала светските права за креирајте ТВ серија инспирирана од „Господарот на прстените“ на R.Р.Р. Толкин. Очекуваната цена на ова супер производство изнесуваше 250 милиони долари, бројка многу далеку од она што ќе биде во реалноста.

Според The ​​Hollywood Reported, Amazon има намера максимално да ја искористи можноста што ја има креирајте своја сопствена игра на тронови а инвестицијата планирана за оваа серија, која првично ќе се состои од 5 сезони со можност за Spin-off, ќе биде 1.000 милијарда долари.

Амазон се обложува на ТВ сериите LotR

Во моментов, Амазон е втора компанија со најголемо вреднување на берзата во светот, така што таа бројка нема да биде проблем за компанијата, дури и ако проектот не излезе како што очекуваат, нешто што е малку веројатно од ќе имаат максимални експерти од областа, покрај главните издавачи, имотот Толкин и доверба, со Питер acksексон во режија на некои епизоди и со сценаристот на трилогијата, Филипа Бојенс, која заедно со Питер acksексон ги напишаа сценаријата за трите филма и кој е еден од најпопуларните обожаватели.Пријатели на Толкин.

Иако во моментот, датумот кога ќе започне снимањето е непознатСè укажува на тоа дека Нов Зеланд е една од дестинациите каде што ќе се одржи, исто како и во филмовите. Буџетот што го има серијалот е најголем во телевизиската индустрија и сигурно ќе биде значаен поттик за стриминг видео сервисот на Амазон, Amazon Prime Video, услуга која во последните месеци експоненцијално го прошируваше својот каталог, иако сè уште е далеку Понуда на Нетфликс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.