Оперативен систем Андроид

Андроид

Секој ден слушаме за Android, iOS, Linux, Mac, Firefox OS и многу повеќе оперативни системи и всушност, не ги знаеме многу добро сите карактеристики на секоја од нив, како е нормално. Но, два од оперативните системи за кои најмногу слушаме денес се: iOS и Android. Вториот, Андроид, е мобилен оперативен систем базиран на слободен / со отворен извор, пронајден на милиони уреди од различни куќи: Самсунг, Нокиа, ЗТЕ, ХТЦ и многу други. Општо, Андроид е дизајниран главно за терминали на допир и тековната верзија на овој оперативен систем е 4.4, исто така наречена: КитКат. Ако сакате да знаете сè за мобилниот оперативен систем што се користи најмногу на дневна основа, само треба да продолжите да читате.

Вистинската приказна за Андроид

Овој оперативен систем е развиен во канцелариите на компанијата «Android Inc». Во 2005 година, Google ја купи компанијата и беше одговорен за нејзино ажурирање секоја година, така што корисниците можеа да уживаат во бесплатен оперативен систем каде што секој може да поставува содржина.

До денес, Гугл внесе новини во многу елементи со Андроид: од апликацијата Контакти до интегрираниот пребарувач на Гугл или „Гугл сега“.

Официјалниот изглед на Андроид кон светот се одржа на 5 ноември 2007 година, каде што група од скоро 80 ​​компании одлучија да ослободат отворен извор за мобилни уреди.

Андроид-услуги

Основни карактеристики на Андроид

Една од работите што најмногу импресионира

Корисниците на Андроид се бројот на ажурирања што ги имаат секоја година за да поправат помали грешки или грешки. Но Андроид иновативните ажурирања се оние што се прават секоја година на конференции за Google I / O. Да ги видиме општите карактеристики на Андроид:

 • Уреди: Андроид генерално опфаќа дисплеи со висока резолуција, VGA, 2D графика, 3Д графика и традиционални телефони.
 • Складирање: Се користи SQLite, база на податоци што се користи за зачувување на податоци на телефонот.
 • Поврзување: Овој оперативен систем поддржува многу врски: GSM / EDGE, IDEN, CDMA, EV-DO, UMTS, Bluetooth, Wi-Fi, LTE, HSDPA, HSPA +, NFC, WiMAX, GPRS, UMTS и HSDPA +.
 • Услуга за месенџер: Андроид е компатибилен со СМС и ММС, но сè е намалено по постоењето на продавницата за апликации каде што има апликации за инстант пораки како што се WhatsApp или Telegram.
 • Прелистувач: Оперативниот систем има многу основен интернет прелистувач заснован на WebKit кој се напојува со мотор JavaScript V8.
 • Јава поддршка: Внатре, Андроид има архитектура во Јава, но надвор, нема виртуелна машина заснована на овој јазик.
 • Мултимедијална поддршка: Поддржува голем број мултимедијални датотеки природно: WebM, H.263 / 264, MPEG-4 SP, AMR, AMR-WB, AAC, HE-AAC, MP3, MIDI, Ogg Vorbis, WAV, PNG, GIF и BMP.
 • Стриминг поддршка: RTP / RTSP и HTML5.
 • Дополнителна хардверска поддршка: Може да се вметнат фото камери, видео камери, екрани на допир, акцелерометри и други елементи кои го прошируваат бројот на функции што ги дозволува Android.
 • Развојна околина: Програмерите можат да користат кој било софтвер што им овозможува да креираат Java апликации како што е Eclipse (вграден во Android).
 • Google Play Store: Андроид има продавница за апликации каде програмерите ги објавуваат своите апликации, со што се проширува бројот на функции што ги извршува фабричкиот оперативен систем.
 • Мулти-допир: Андроид поддржува секаков вид мултикаптативен екран.
 • Bluetooth: Поврзувањето Bluetooth што Андроид го носи природно има поддршка за A2DF и AVRCP.
 • Видео повик: Ако терминалот има предна камера, Андроид може да остварува видео повици преку Google Hangouts.
 • Повеќе задача: Во Андроид, можеме да ги оставиме апликациите да работат во позадина без да трошиме многу телефонски ресурси.
 • Врзување: Пренесете 3G конекција од вашиот уред на друг преку врската: «Поврзување».

андроид-верзии

Издадени верзии на Android

Номенклатурата што ја користи Google за именување на верзиите со Android е многу едноставна: името на секоја голема верзија на Андроид ќе има почетна буква од азбуката, односно првата верзија ќе ја има А, втората Б ... Ова се верзиите објавени до денес:

 • Пита од јаболка
 • Банански леб
 • Cupcake
 • Крофна
 • Клер
 • Фројо
 • Джинджифилово
 • Саќе
 • Сладолед Сендвич
 • Желе Bean
 • Кит Кат (вистински)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   jose luis dijo

  Тој е многу интелигентен

 2.   Даниел dijo

  Ми требаат од оперативни причини .. ако некој може да ми каже како да ја инсталирам апликацијата за предупредување (звучни сигнали) откако ќе пристигнат пораките (потсетници на секои неколку минути) и пропуштените повици (потсетници исто така на секои неколку минути) на мобилниот телефон Самсунг галакси 5500, благодарам ти многу Даниел

 3.   Рамиро Хуртадо dijo

  Добро утро, имам прашање во врска со таблетот aigo, разбирам дека има Android како оперативен систем и моето прашање е дали можам да работам на овој оперативен систем со датотеки word, excel и power point.
  Ви благодарам многу
  Рамиро

 4.   ангелски dijo

  добра ноќ имам Sony Ericcson xperia mini сакав да знам до која андроид верзија се препорачува да го инсталирате телефонот ...

 5.   победник Хименез dijo

  Би сакал да знам како да ја поставам бариерата на движења нагоре и надолу, да имам поголема леснотија при прегледување на моите публикации и други теми, ве молам, горе и долу лентата на гракатите на екранот

 6.   Ерика креспо dijo

  Во системот Андроид за Табела, можете да инсталирате и да работите во овој оперативен систем Word, Excel датотеки.
  Ви благодариме.
  Ерика.

 7.   сасуке dijo

  Може ли андроид ОС да се инсталира на LG GT360? Ве молам, одговорете.

 8.   Хозе Марија Кабрера dijo

  Сакам да имам прирачник за тоа како работи системот

 9.   Виктор dijo

  Прекрасно е,
  GRacias
  Виктор Ц.

 10.   Јави рмз dijo

  Би сакал да го натерам да дадам многу добро мислење за ова така