Апликацијата Dropbox станува универзална и можеме да ја инсталираме на Xbox One

Dropbox

Пристигнувањето на Виндоус 10 на пазарот претпоставува реконструкција на она што досега го разбиравме од оперативните системи, барем според Мајкрософт. Момците од Редмонд работат на универзален екосистем повеќе од една година, екосистем што ви овозможува да инсталирате каква било апликација од вашата продавница на кој било уред, без разлика дали е десктоп, лаптоп, мобилен или конзола. На овој начин, секој развивач што ќе избере да се обложува на Виндоус при креирање апликации, се обезбедува многу широк спектар на уреди до кои треба да се стигне само со истата апликација. Најновата апликација што ја избра оваа рута е Dropbox, најпопуларната услуга за складирање облак во светот.

По слетувањето на Виндоус 10 на Xbox One, последниот уред што чекаше ажурирање да го затвори кругот, конзолата Nintendo веќе ви овозможува да ги инсталирате практично истите апликации што се достапни за мобилните телефони како и компјутерите, се додека се универзални. Dropbox штотуку ја ажурираше својата апликација, правејќи ја универзална, што ни овозможува да ја инсталираме на Xbox One и на тој начин да можеме да уживаме во нашиот дом на големиот екран, фотографиите што сме ги сместиле во него, исто како и видеата или едноставно кој било документ или датотека што сме ја зачувале на нашата сметка.

Ова ажурирање би имало поголема смисла доколку услугата Карусел, која Dropbox ја затвори пред нешто повеќе од една година, да продолжеше да работи, бидејќи ни овозможи да направиме резервна копија во облакот на сите наши слики и видеа снимени со нашиот паметен телефон во начин автоматски. Иако она што навистина се истакнува е можноста за да може директно да ги прегледувате видеата без да мора да ги преземате, нешто што апликацијата OneDrive практично го дозволува уште од нејзиното лансирање на пазарот. Dropbox за Xbox, исто така, ни овозможува да преземаме содржина за да ја прегледаме без да имаме интернет-врска


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)