Ауди Аикон, автономна алтернатива на Германецот со 800 км автономија

Пред Ауди Аикон

Автомобилскиот сектор живее еден од неговите највозбудливи моменти кои се паметат. И тоа е дека сè укажува на тоа дека во блиска иднина ќе бидат автомобилите што возат; тие ќе ги остават патниците да се сместат и да уживаат во возењето. Во оваа смисла, германското Ауди сакаше да придонесе со своето зрно песок и го искористи автосалонот во Франкфурт да го претстави својот Ауди Аикон.

Ова футуристичко и многу спортско возило има внатрешен простор за 4 лица. Што повеќе, сите вообичаени елементи во овие случаи се отфрлени: волан, педали, ремени и секоја пречка што го намалува просторот. Ауди Аикон е луксузно „робот-такси“. Со други зборови, елементите со кои е изграден се со највисок квалитет. Исто така, за да биде поимпресивно, неговите тркала се опремени со бандажи со дијаметар од 26 инчи.

Внатрешност на Audi Aicon

Првото нешто што се истакнува е дека станува збор за спортски автомобил, но со 4 врати. На овој начин на патниците им се обезбедува многу полесен влез. Откако ќе влезете, огромен број сензори ќе вклучат сè; Audi Aicon ќе ги пречека своите патници. Погледнувајќи наоколу, недостасуваат сите елементи. Сепак, патникот ќе има различни шуплини за да остави кој било предмет, покрај тоа што има многу удобни и ергономски седишта. Во централната конзола ќе ја имаме екран со повеќе допири каде ќе се концентрираат слободното време и комуникацијата; Иднината на возењето е да уживате во патувањата на поинаков начин.

Во меѓувреме, од техничката страна, „Ауди Аикон“ има четири електрични мотори. Заедно тие нудат моќност од 260 kW (преведена би била 353,6 CV на сила). На ова се додава а 550 Nm вртежен момент. Затоа, дури и да е само електричен, чувството на притисок ќе биде навистина импресивно. Исто така, според самата компанија, возилото може да одржува крстарења со постојана брзина од 130 км на час. Сега, еден факт од кој не можеме да избегаме е тоа ова возило има највисоко ниво на автономно возење: ниво 5.

Страничен поглед на Audi Aicon

Интересно е исто така да ви кажам дека неговиот простор за складирање - да, точно, багажникот - е поделен на два дела: пред и заден. Вкупниот простор е 660 литри. Можеби највпечатливиот дел од проектот е автономијата на Audi Aicon. Со едно полнење тој е способен да достигне помеѓу 700-800 километри патува. Inducе биде достапен систем за индуктивно полнење (без кабли) и преку систем за полнење од 800 волти, 80% од полнењето може да се достигне за 30 минути. Се разбира, не очекувајте цена или датум на издавање; ова е само концепт. Сега, тоа ни дава индиции за тоа како секторот и компаниите се фокусирани на автономен и електричен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ренато dijo

  Нема ниво 6 ... нема ниво 5 од 6. Постојат 5 нивоа на автоматизација од 1 до 5, а ова Audi е највисоко, 5. Што значи дека не користи педали или волан затоа што е целосно автономно и е не е потребно во ниеден момент корисникот да интервенира. Нивото 0 е за автомобили без никаков вид на автоматизација… конвенционални автомобили… оттаму грешка е да се мисли дека има 6 нивоа на автоматизација. Повторувам има само 5 и овој автомобил има 5. Поздрав.

  1.    Рубен галардо dijo

   Точно, Ренато. Моја грешка. Ви благодариме за исправката.

   Со почит,