Украдени телефони од продавница на „Епл“ во вредност од 13.000 XNUMX американски долари

Јаболко

Пред неколку дена видовме вест на Интернет што се однесуваше на можноста Епл да го отстрани безбедносниот кабел што го имаат iPhone, iPad, iPod и слично денес во продавниците на компаниите. Ова треба да се направи така што корисникот има поголема слобода при користење на паметниот телефон и патем, да го елиминира она што Епл толку малку го сака во уредите, каблите. Па, ова, иако е вистина, веќе се гледа во некои од новите продавници на компанијата со каснатото јаболко, можеби е нов додаден проблем за да се спречат кражби како онаа што е извршена во продавницата „Епл Натик Колекција на Масачусетс, што достигнува до 13.000 XNUMX американски долари за iPhone-ите.

Вистината е дека мерката што сакаат да ја донесат на безбедносните кабли има пред себе опција во која Кога iPhone, iPad или уредот ќе се исклучат од Wi-Fi мрежата на установата, тој престанува да работи и изгледа како убава тежина во хартија. Ова е нешто за што пријателите на другите луѓе треба да бидат многу јасни, но очигледно им ги олеснува работите кога станува збор за преземање на терминалот ...

Во секој случај, веста не е поврзана со опцијата за елиминирање на кабелот од уредите што ги имаат во продавниците, туку со кражба извршена од група крадци во оваа продавница на Соединетите држави. Неколку луѓе влегоа во продавницата со качулки и ги зедоа терминалите без да добијат голем отпор во однос на безбедноста на продавницата, а исто така и на трговскиот центар. Ова е едно од видео во кој може да се види начинот на постапување на оваа група крадци.

Вистината е дека овие уреди денес изгледа го немаат тој механизам што ги остава неактивни и овие крадци ги носат да ги препродадат. Всушност, се поставува прашањето за безбедноста на просториите и на самиот трговски центар, но ова веќе е во рацете на полицијата што го истражува случајот. Ако Apple изврши отстранување на безбедносниот кабел од вашите уреди би било добро ако предупредите дека овие ќе престанат да работат веднаш штом излезете од вратата, дури и така, ќе биде проблем да се избегне кражба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Chema dijo

    13.000 или 14 iPhone iPhone не е ништо