!!! Пазете се од Спам¡¡. Паметен е лабав и ја повикува вашата куќа

Úво последно време Јас не престанувам да добивам несакана е-пошта, исто така познато како спам, во една од моите сметки за е-пошта. За среќа имам добро антиспам заштитник, Експерти за спам, Хогар, што ги чува сите несакани работи, но јас повремено ја разгледувам папката Спам за да видам дали по грешка има задржано важечка е-пошта, што се случува само повремено.

Опасност спамер е лабава

SОтсекогаш сум размислувал за тоа како луѓето можат да грицкаат на овие е-пошта, но очигледно е дека има телефони со хороскоп, натпревари на кои те оставаат да чекаат со часови додека ти наплаќаат за секоја минута што ја поминуваш на телефон и други изуми добиваат пари и луѓето се јавуваат. Претпоставувам дека против несакана пошта истите овие луѓе ќе имаат слично однесување.

Qможеби, како и секогаш се случува, паметните кои испраќаат несакана пошта до нашите поштенски сандачиња пошта, тие ги користат луѓето со помалку искуство и кои не мислат дека во рамките на Интернет постојат истите ризици како и во реалниот живот.

Спам за да заработите пари

NНикој никогаш не дава четири пезети тешки пари (за оние кои не се од Шпанија кои знаат дека еден долар беше пет пезети) и кога ќе добиеме Виаграс зделки, награди за милионери o работни места во кои без да стори ништо добиваме голема плата, Ние мора да не веруваме во тоа да кажеме дека мора да одиме директно од нив.

EПроблемот со овие е-пошта не се должи само на непријатностите за наоѓање на нашето сандаче преплавено со ѓубре, туку и поради многу од нив еволуирале кон поопасни начини како Phishing, или други техники за инфицирање на нашите компјутери со тројанци и вируси што не прават ранливи.

спам

Pго слушна тоа кога добиваме несакана пошта не знаеме ако она што го добиваме е напад, измама или легитимна, но несакана комерцијална понуда. Затоа, најдобро е да ја игнорираме секоја е-пошта што ќе ја добиеме, а што не сме ја побарале и доколку се сомневаме, мора да научиме да идентификуваме е-пошта со сомнително потекло. И ова е причината за овој написОтсега па натаму, имам намера да објавам статија со секоја спам-пошта што ја добивам со надеж дека со гледање на овие пораки, тие ќе ги идентификуваат основните обрасци што ги дефинираат Спам.

Pеве го имате првиот бисер директно од мојата папка со несакани пораки:

«Пред неколку недели се пријавив во теретана за да се вклопам малку, затоа што ќе видите дека поминавте еден ден на тренинг, момче се најде со мене и почнавме да се состануваме за да тренираме, добрата работа беше што тој можеше на кој било време тоа е она што ми недостига, Едно попладне ми рече дека добива добра плата благодарение на веб-страница со трикови и други, ми ја даде адресата и ми рече да го сторам тоа како што ми објасни, почнав да заработувам пари од првиот ден, ве советувам да ги внесете, се препорачува.
Ние ви ја оставаме адресата www. *********. Бидете сигурни да ја посетите и кажете ни. »

Uод типичните структури на Спам пораката е онаа на некој што ни кажува како дознал за бизнис за да заработи многу пари без да направи ништо. Оваа е-пошта е верен пример за ова, исто така треба да се забележи дека културното ниво Бројот на спамери (оние што го испраќаат ѓубрето) е обично прилично мал, само треба да ги разгледате безбројните правописни грешки што ги прави (какви било, чудни) и недостатокот на акцентирање на текстот.

Не бидете curубопитни

Si Се прашувате што има на мрежата што тие го наведоа во пораката, ќе ви кажам дека ниту знам ниту ме интересира и ќе ви дадам совет ако го прифатите. Не посетувајте ниту една веб-страница што странец ја препорачува по пошта, таа може да го наполни вашиот компјутер со вируси и верувајте ми дека тоа не е добро. Cубопитноста ја уби мачката, не дозволувајте и таа да ве убие.

AПред да завршам, сакам да ви препорачам да ја прочитате статијата безбедност во интернет контактите бидејќи ова е едно од најкористените средства за добивање адреси за е-пошта за поплавување по Спам.

YЗнаете, бидете во тек и кога ќе примите ѓубре во ѓубрето со него. Поздрав од лозје.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)