Вака изгледа најмалиот компјутер на светот, креација на IBM

Постојат многу проекти каде што се бара да се минимизираат што е можно повеќе различни видови електронски компоненти. Овој пат се чини дека IBM, сакаше да демонстрира за што е способна целата технологија што им е достапна на нејзините инженери, покажувајќи ни што гледате на екранот, резултат на интересен проект каде што, според самата компанија, што би било најмалиот компјутер во светот.

За да добиете идеја, кажете ви нешто едноставно како што е овој компјутер малку поголемо од зрно груба сол. Иако ова е малку тешко за верување, кажете ми дека веднаш под овие редови ви оставив фотографија направена директно од официјалната веб-страница на IBM, каде што можете да ја видите големината на овој мал компјутер без зголемени фотографии. Несомнено станува збор за напредок што сигурно ќе биде нешто за што треба да се зборува во не толку далечна иднина.

Овој чип е дизајниран да поддржува полиња различни како вештачката интелигенција или блокчејн

Лично, морам да признаам дека развојот и производството на производ како оној што го гледате на екранот го привлече вниманието, чип што, според самата северноамериканска компанија, може да има различна употреба како да служи за подобрување на полињата како што е како што blockchain o обезбедете поддршка за основните задачи поврзани со светот на вештачка интелигенција.

Не е изненадувачки, вистината е дека, и покрај тој вид треска што ја доживуваа производителите во врска со постигнувањето, повторувањето по повторувањето, дополнително ја намалува големината на нивните производи, вистината е дека во светот на компјутерите, овој тренд не изгледаше како да се применува со таков интензитет, барем до сега, кога IBM, искористувајќи ја прославата на првиот ден на IBM Think 2018, беше претставен она што се смета за најмал компјутер во светот.

шема

Поради својата големина, во моментов, компјутерскиот капацитет на овој чип е сличен на оној од 86 x1990

Навлегувајќи во малку повеќе детали, конкретно навлегувајќи во цревата на ваков компјутер за да знаеме што точно може да ни понуди, наоѓаме производ чиј моќ е многу слична, во смисла на компјутерска моќ и капацитет се однесува на онаа на а 86 x1990 чип, нешто многу логично и лесно разбирливо ако ги земеме предвид димензиите на истото. Од друга страна, технологијата е таму што значи дека е прашање на време пред овие придобивки значително да пораснат.

Како што официјално коментираа официјални лица од самата IBM, очигледно се соочуваме со компјутер каде производството на секоја единица ќе има цена толку ниска колку што некои десет евро центи или нешто помалку. И покрај овие податоци, секој од нив ќе има неколку стотици илјади транзистори внатре, капацитет повеќе од доволен за да биде идеален за задачи за следење и анализа на податоци, комуникација со периферни уреди па дури и во одредена мерка способност за дејствување врз податоците.

И покрај своите ограничувања, тој може да претставува голем напредок во однос на архитектурата и разноврсноста во технолошкиот свет.

Очигледно, вистинската цел на IBM со овој вид на развој е да создаде чип што има доволен капацитет, меѓу другото, да изврши основни задачи поврзани со системите за вештачка интелигенција како што се нарачување на различни податоци што се дадени, па дури и, во полето на апликации за блокчејн, да помогне во следење на пратките на производите, истовремено помагајќи да се откријат потенцијални кражби, измами и неусогласеност.

За жал, малку повеќе се знае за ваков производ бидејќи, како што обично се случува и сигурно ќе размислувате, станува збор за компјутер кој тоа е малку повеќе од прототип кој сè уште е во фаза на тестирање. Токму поради оваа состојба, одговорните за северноамериканската компанија не сакаа да навлегуваат во повеќе детали, така што остануваат неколку прашања, како што се датумите со кои тие се справуваат, за овој производ конечно да излезе на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.