Вака изгледа првата пловечка нуклеарна централа направена од човекот

нуклеарна централа

Да се ​​зборува за нуклеарна централа е да се стори тоа на доста контроверзно прашање бидејќи, иако сите треба да бидеме свесни за енергетските предности што ни ги нуди овој тип на објекти, исто така, во секој разговор, мора да зборуваме за неговите големи недостатоци и непријатности. Сето ова, поврзано, се разбира, со она што го знаеме денес, односно до сега секогаш зборувавме за нуклеарните централи кои се наоѓаа во одреден момент, секогаш на копното.

Сега мора да одиме чекор подалеку со прототипот што го гледате на екранот, нуклеарна централа крстена со името на Академик Ломоносов што, како што е наведено во насловот на истиот овој пост, не е ништо помалку од прва пловечка нуклеарна централа создадена од човекот. Како што можете да видите на сликите, да го разберете ова малку подобро, во основа тоа што го имате пред вас не е ништо друго освен нуклеарна централа што е изградена во градот Санкт Петербург (Русија) на ништо помалку од брод.


Академик Ломоносов

Академик Ломоносов, вака е крстено она што ќе се знае како прва пловечка нуклеарна централа во светот.

Како што е најавено од одговорните за проектот што резултираше со оваа чудна нуклеарна централа, очигледно станува збор за структура која е опремена со ништо помалку од два нуклеарни реактори KLT-40S со капацитет за генерирање до 70 MW електрична енергија и топлинска енергија од 50 Gcal / h. Неговата цел е да генерира електрична енергија и топлина во оддалечениот, како и во важниот град Певек, сместен веднаш на источно сибирското море.

Како детал, на ниво на архитектура на самата нуклеарна централа, кажете ви го тоа curубопитно не е опремен со никаков погонски систем, што е да се каже, буквално нема мотор со кој може да се движи од едно до друго место, така, во секое време, мора да се влече со неколку чамци. На ова мора да додадеме дека, за време на задачите за локација, нема никаков вид нуклеарно гориво, па затоа е целосно исклучено. Причината зошто се транспортира без гориво одговара на протести од различни земји бидејќи, за да стигне до Певек, мора да ги премине водите на Шведска, Финска и Норвешка.

патување со нуклеарна централа

До летото 2019 година, руската пловечка нуклеарна централа нема да ја достигне својата крајна локација

За да го разберам малку подобро патувањето што нуклеарната централа мора да го издржи пред да стигне до својата дестинација, ве оставам веднаш над овие редови мапа каде што можете да ја видите дестинациската точка и каде се наоѓа Санкт Петербург, градот од каде започна да патува. Како детал, кажи ти го тоа пловечката нуклеарна централа се очекува конечно да пристигне во Певек во текот на летото 2019 година, во кој момент буквално ќе заврши патувањето кое трае повеќе од една година во кое тој го опколи целиот европски континент и Русија од нејзиниот северен дел.

Откако нуклеарната централа ќе стигне до пристаништето Мурманск, таа ќе биде натоварена со нуклеарно гориво што ќе биде оној што конечно ќе натера да започне со работа. Во тоа време, оваа чудна и нова нуклеарна структура ќе биде задолжена да служи како замена за старата нуклеарна централа Билибино, која работи од 1974 година и денес, може да ја снабдува областа само со максимум 45 MW од енергија. За возврат, Академик Ломоносов исто така ќе служи како замена за термоелектраната Чаунскаја, која работи повеќе од 70 години.

Новата пловечка централа треба да има капацитет да обезбеди топлинска и електрична енергија на 100.000 луѓе. Во овој момент и покрај сериозните проблеми што може да ги предизвика нуклеарна централа од овој тип, нешто за што веќе започнаа мобилизациите од организации како што е „ГринПис“, Русија објави дека планира да создаде повеќе единици со идеја да се постигне обезбедуваат моќ на најсеверните индустриски развиени градови во земјата.

Повеќе информации: артехника


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)