Веб-страницата за преземање торенти на KickAss се затвора откако сопственикот е уапсен

кикас-порој

Секоја година, во „Актуалидад гаџет“ објавуваме список со рангирање на најдобрите страници на „Торент“ од претходната година. Во последниве години, KickAss стана првата позиција без седење на ветеранот Пиратски залив, главно поради проблемите што ги имал со оправданоста на неговата земја. Но, се чини дека Pirate Bay не е единствениот што досега видел како се спуштаат вратите.

Сопственикот на KickAss е уапсен во Полска благодарение на помошта на Apple, кој беше тој што ги обезбеди IP-податоците што сопственикот Артем Ваулим ги користеше за да купува на iTunes. Набргу потоа, тој ја искористи истата сметка за е-пошта за да влезе во веб-страницата на Фејсбук., така што односот помеѓу двете електронски пораки беше повеќе од очигледен.

„Епл“, по барањето на американските власти, продолжи да ја обучува ИП од каде е извршена таа трансакција и со тоа тие денес може да го пронајдат сопственикот на најголемата торент страница во светот, која секако престана да работи. И покрај фактот дека апсењето се случи во Полска, брзо Соединетите држави побараа екстрадиција, бидејќи покрај перењето пари, Ваулим се соочува со разни обвиненија за кршење на авторските права.

Интернет-страницата KickAss Torrent, попозната како КАТ, работеше на 28 јазици и брзо ги понуди најновите филмски и телевизиски изданија на мноштво јазици. Но, исто така, ги понуди најновите верзии на која било апликација за Windows или Mac. Според Министерството за правда на Соединетите држави, веб-страницата би се проценила на околу 54 милиони долари, со годишен обрт помеѓу 12 и 22 милиони долари.

Приход од оваа веб-страница се потпираше единствено на рекламирањетоАко некогаш сте ја посетиле веб-страницата, мора да се признае дека таа не била толку наметлива како другите страници што ни ја нудат истата содржина, но може да биде и на шпански јазик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.