Велика Британија ќе започне да ги руши митските телефонски штандови

Кој не заминал во град во Велика Британија и не направил типична фотографија во внатрешноста на типичните телефонски штандови на земјата? Веќе некое време, употребата на телефонски штандови падна толку многу што нивното одржување почна да биде штетно за касата на БТ, компанијата одговорна за понуда за управување со нив. Според компанијата БТ Во моментов има околу 40.000 телефонски штандови кои ракуваат во просек со 33.000 повици на ден, но една третина од нив не се користат во секое време за да остваруваат повици. Покрај тоа, повеќето од нив се економски товар што не генерира приход и трошоците за поправка се сè поголеми.

Во следните пет години, БТ ќе исфрли половина од кабините што моментално се достапни во целата земја. Од 40.000 XNUMX постоечки денес, што имаат трошок за одржување од 6 милиони фунти годишно, само 7.000 се типични црвени штандови што станаа толку популарни низ целиот свет и кои се појавуваат на повеќето фотографии на сите луѓе кои го посетуваат Лондон. Дизајнот на овие кабини датира од 1935 година за да се слават 25 години на тронот на кралот Georgeорџ В.

Исчезнувањето на телефонските штандови ќе биде придружено со инсталирање на InLinkUK, уред што ќе нуди бесплатни повици кон телефоните во земјата, бесплатна Wi-Fi конекција, полнење на уредот, како и информации за мапи, телефонски броеви, покрај тоа што дозволува повици на телефони за итни случаи. Во моментов можеме да најдеме 750 модерни кабини од овој тип дистрибуирани низ Лондон и главните англиски градови, број што постепено ќе се зголемува со исчезнувањето на телефонските говорница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.