Verizon успева да ја намали цената на набавката на Yahoo за 350 милиони

Пребарување на Јаху

Една од најлошите години во историјата на Јаху е 2016 година, година во која откриени се сите напади што ги примиле серверите на компанијата и со кои се изложени на ризик повеќе од 1.500 милиони сметки. Ниедна интернет-услуга не е неповредлива, но она што најмногу им наштети на корисниците е што ги чуваше во тајност овие информации, откако првиот напад беше извршен во 2012 година, а вториот во 2014 година. се здоби со лошо име, има врска со програмата што ја создадоа нејзините инженери за НСА да може да пристапува до сите сметки за услугите по пошта на Yahoo.

Во средината на минатата година, Јаху постигна договор со Веризон оваа компанија да го преземе мнозинството од компанијата во замена за 4.830 милијарди долари. Но, како минуваа месеците и се откриваше лошото дело на Јаху, Веризон започна да ја преиспитува одлуката да го купи, барајќи значително намалување на крајната цена што требаше да ја плати. По многу преговори, се чини дека Yahoo ја намали цената на договорот за 350 милиони долари, сума што претпоставува 5% од вкупниот износ на операцијата.

На овој начин, крајната цена што Веризон ќе треба да ја плати ќе биде 4.480 милијарди долари. Договорот за купување ќе се затвори во вториот квартал на 2017 година и не ги вклучува акциите на Yahoo во Alibaba или бизнисот на Yahoo во Јапонија, што се чини дека е една од најпрофитабилните за компанијата. Она за што ќе треба да се грижи ќе бидат долговите за плаќања и казни што компанијата може да ги добие кога ќе завршат истрагите што се вршат за да се открие причината зошто овие напади биле скриени толку долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.