Видеа од 360º на мобилен телефон, сè што треба да знаете за тоа

360 видеа од мобилен телефон

Видеата 360º стануваат сè помодерни, а тоа е можноста за понуда на содржина во Виртуелна реалност од главните платформи за прегледување стриминг како што се YouTube. Затоа сакаме да знаете малку повеќе во длабочина за тоа што се видеа од 360º и како можете да извлечете максимум од нив до нив од вашиот мобилен телефон.

Овој нов стил на снимање ни овозможува да креираме содржина од друга перспектива, па затоа е важно да знаеме од што се состои. Ние сме во ерата на Виртуелна реалност, и Промашувањето на можностите како видео 360º не е меѓу плановите на главните компании.

Вистините 360º и Виртуелната реалност се интимно поврзани, толку многу што технологиите можат да се спојат, односно видео снимено во 360º да може да се адаптира така што со наочари за Виртуелна реалност да имаме целосно искуство, како да ни се сопствените очи на местото каде што е снимен настанот, го претвора класичното искуство во гледање во вистинско лудило од прво лице. Оние од нас кои имавме можност да ја тестираат содржината во Виртуелна реалност на различни методи добро знаеме за идните можности што ги има оваа снимка 360º, и колку може да биде забавно за многу корисници.

Така, Видеа од 360 степени и Виртуелната реалност ни овозможува да одиме чекор подалеку, корисникот може да комуницира со видеото и да експериментира со она што го гледа. Тоа е извонредна ситуација на гледање што досега не стана популарна поради технички ограничувања. Што повеќе, корисникот има различни механизми за да може да го искористи видеото 360º, особено сега кога имаме терминали со голема моќност во нашите џебови, можеби во овие ситуации можеме да кажеме дека границата е навистина поставена од нашата фантазија.

Како да гледате видеа од 360º со вашиот мобилен телефон

Волдерен VR

Мобилните телефони се уреди кои обично создаваат најмногу проблеми кога станува збор за гледање видеа од 360º, меѓутоа, благодарение на апликациите како што се YouTube и Facebook се повеќе вклучени со содржина 360º, лесно е да се видат. Нашиот паметен телефон ни треба да имаме специфичен хардвер за прегледување видеа од 360ºОвој специфичен хардвер е гироскоп, прилично чест сензор, кој овозможува автоматско ротирање на екранот кога го движиме телефонот. Сепак, некои постари ефтини терминали го немаат овој сензор и за жал, без жироскоп нема да можете правилно да гледате видеа од 360º, бидејќи гироскопот ќе ни овозможи да се водиме низ видеото што го открива движењето.

Не можеме да пристапиме до видеа од 360º ако влегуваме во Фејсбук или ЈуТјуб од прелистувачи на трети лица, како и која било друга врска до која можеме да пристапиме директно од Твитер или слични апликации. Во суштина, можеме да пристапиме до овој вид содржина само преку апликации што се целосно компатибилни, затоа препорачуваме доколку имате проблеми, одете директно кај давателите на содржини преку нивните официјални апликации, тоа е најдобриот метод за обезбедување правилна работа со видео 360 ° на вашата паметен телефон

Како да гледате видеа од 360º со очила за виртуелна реалност

Пасивни VR очила

Постојат многу пасивни очила за виртуелна реалност на пазарот што ќе ви овозможат да ја прегледате оваа содржина 360º во режим на Виртуелна реалност. Тоа е чудна карактеристика на овие видеа, кои можат да се трансформираат во Виртуелна реалност преку овие очила. За да видиме видеа од 360º трансформирани во Виртуелна реалност, ќе треба само да го активираме режимот Виртуелна реалност на YouTube, копче што се појавува на дното, како што е прикажано на сликата на горниот дел. Откако ќе го активираме режимот Виртуелна реалност, треба само да го отвориме капакот што го нудат пасивните очила за виртуелна реалност, каде што ќе го ставиме мобилниот телефон и ќе продолжиме да го затвораме.

Откако ќе влеземе, можеме да ги конфигурираме леќите и можеме да го прегледаме видеото. Благодарение на жироскопот на телефонот и леќите на очилата за Виртуелна реалност, ќе се чувствуваме како во видеото, бидејќи кога ќе ја поместиме главата, видеото ќе се помести и ќе можеме да видиме сè што е околу нас, и така се произведува магијата. Ова е најдобриот метод за да можете да снимате видео во Виртуелна реалност преку мобилни телефони, а колку повеќе резолуција има панелот, толку подобро, бидејќи проблемите со FullHD под 1080p започнуваат да се забележуваат.

Апликации за прегледување видеа од 360º и Виртуелна реалност

YouTube 360 ​​како да го користите

Постојат многу апликации, но главните што ќе ви ги понудиме во Actualidad Gadget се оние кои тие нè уверуваат минимален квалитет на содржина:

 • YouTube: Внатре во делот 360Video на страничниот панел.
 • Facebook: Има бројни 360 видеа
 • Реалност: Апликација со многу видео содржина во Виртуелна реалност за Андроид.

И навистина, YouTube е главната платформа каде што ќе најдеме најквалитетна содржина за Виртуелна реалност или видеа од 360º.

Може ли да гледам видеа од 360º од мојот компјутер?

Ефикасно, ќе можете да прегледувате фотографии и видеа од 360º на вашиот компјутер, сепак, само засега Safari, Chrome и Mozilla Firefox ќе ни овозможат правилно интеракција со овој систем. Кога ќе се најдеме на Фејсбук, на пример, со видео 360º, едноставно треба да го пуштиме и кога ќе кликнеме со глувчето, можеме да го направиме типичното движење на влечење што ќе ни овозможи да се движиме низ различните перспективи што ни ги нуди, тоталитет, како што не може да биде поинаку, триста шеесет степени. Затоа, од нашиот компјутер преку YouTube и Facebook ќе можеме да пристапиме и до овој вид на содржина. Ако имаме очила за виртуелна реалност како HTC Vive или Oculus Rift, ќе имате свои апликации.

Како да снимите 360 видео

Менувач 360

Имаме неколку алтернативи за сними 360 видео, и не сите од нив нужно ќе нè принудат да одиме на специјални додатоци:

 • Субјективно обединување на камерата и уредување на видео објавите: ЛИНК
 • Додатоци за нашиот мобилен телефон како MUVI X-LAPSE од Вехо
 • Најдобри фотоапарати за снимање 360º

И ова се најдобрите методи за снимање видеа од 360º, како и сè што треба да знаете за оваа чудна и иновативна технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)