Звучници на Клинт Фреја: Преглед и анализа на видео

дво-фреја-клинт

Данската компанија Клинт има широк спектар на производи поврзани со аудио и видео на пазарот. Денес ќе видиме комплетен преглед на Bluetooth звучници Клинт фреја. Овој звучник има навистина внимателен дизајн и најважно од се е што ни нуди навистина спектакуларен аудио квалитет.

Фреја имаат особеност дека можат да се придружат на другите Фреја и на овој начин добијте стерео аудио квалитет Ова не се постигнува со многу звучници кои се поврзуваат на нашите уреди преку Bluetooth, затоа е нешто што треба да се забележи и мора да го земеме предвид при одлучувањето за звучниците.

 

Да започнеме со, ајде да разговараме за Технички спецификации на Фреја:

 • Звучник со батерија до 6 часа репродукција
 • Околу 920 g во тежина и 210 mm висок со 100 mm дијаметар
 • Засилувач на моќност од 7 вати со DSP за подобар квалитет на звукот
 • 2.200 mAh батерија Li-Ion | Bluetooth 3.1 или 4.0
 • Еден USB конектор и еден 3,5 приклучок
 • Режим на заштеда на енергија, тие се исклучуваат по 20 минути неактивност

Неговата основа со гума Тоа ви овозможува да се држите цврсто на масата на нашата работна маса и ги пригушувате сите вибрации дури и кога имаме јачина на звук максимум, покрај тоа големината на Freya е идеална за да ја поставите насекаде. Контролното копче е во горниот дел, ова ни овозможува пристап до вклучено и исклучено, играње и пауза, како и опциите за подигање и намалување на јачината на звукот ако не сакаме да го направиме тоа од нашиот уред.

фреја-5

Прва врска

За да го поврземе нашиот уред со звучникот на Freya, треба да следиме неколку едноставни чекори. Прво на сите, производителот советува наполнете ја батеријата на звучникот три часа Пред неговата прва употреба (ова ќе го продолжи неговиот век на траење) и откако ќе се наполни батеријата, можеме да започнеме со едноставна синхронизација.

Ние го поврзуваме Bluetooth-от на нашиот паметен телефон и го вклучуваме Freya од неговото централно копче (пауза за репродукција) и звучникот ќе светне сијаличка што трепка сино. Freya ќе се појави на уредот и ние само треба да го поврземе. Ако ова не работи, можеме да ги притиснеме копчињата за јачина и намалување на јачината на звукот 4 секунди истовремено и да се вратиме на пребарувањето на Freya во Bluetooth-врските на нашиот уред. Откако ќе се спари, можеме да уживаме во спектакуларниот квалитет на звукот што ни го нуди.

Во случај да има двајца Клинт Фреја, треба да го притиснеме задното копче (обележано со симболот wifi) 4 секунди и потоа да го допреме истото копче на вториот звучник. Сега можеме да уживаме во стерео звукот на овие звучници.

Очигледно, квалитетот на звукот не може да се цени со видео на YouTube, но можам да ве уверам дека 7-те вати не се воопшто кратки на овие звучници. Дел од грешката е спектакуларниот дизајн на Фреја и добрата работа во неговата внатрешна конструкција. Ако додадеме вториот звучник е навистина одличен за квалитетот на звукот што го нудат И имајќи предвид дека можеме да ги одделиме до 8 метри максимум меѓу двата звучници без да ја изгубиме врската, можеме да создадеме спектакуларен амбиентален звук.

фреја-клинт-6

Конечна проценка

Звучниците на Фреја пријатно ме изненадија. Кога ги извадив од нивната кутија (добра амбалажа), сфатив дека тие имаат звучници работен дизајн и врвни градежни материјали. Металот од решетката и горната пластика каде што е сместена тастатурата покажува дека е квалитетен, а кога ќе ги поврзете со вашиот паметен телефон или друг уред, звукот го прави останатото. Очигледно првото нешто што треба да се направи е да ја притисне јачината на звукот до максимум и да чека за дефект, вибрации или слично и можам да ве уверам дека овие Фреја не се колебаат во тоа, туку напротив, со двата стерео звучници звукот е брутален

Квалитет на звук, многу внимателен дизајн, квалитетен мат

Ријали на конструкција, можност за поврзување на два звучници во стерео режим и да имаат спектакуларен звук, сè е позитивно во овие звучници. „За вадење тантела“ на звучниците од Клинт, можеме да зборуваме за цена што не е соодветна за сите буџети 179 евра, но очигледно станува збор за звучници со одличен квалитет.

Заблагодарете се на компанијата одговорна за нејзината дистрибуција во Европа за цесијата на овие звучници ЕТТ Еуропартс И тука ја напуштаме веб-страницата Клинт, во случај да сте заинтересирани да купите квалитетен Bluetooth звучник, имајте ја предвид оваа опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.