Xiaomi Mi 8 ќе го има сензорот за отпечатоци под екранот

Првиот паметен телефон кој се појави на пазарот со сензорот под екранот не беше ниту Apple ниту Samsung. Всушност, ниту една компанија се чини дека планирате да го спроведете на краток рок. Apple го отфрли тоа целосно и според различни гласини, Galaxy Note 10 би можел да биде првиот терминал што ќе го интегрира менаџерот за отпечатоци под екранот, иако не е целосно јасен.

Првиот терминал што го интегрираше сензорот за отпечатоци под екранот беше Живеам X20, терминал од азискиот производител Виво кој стана А. пример што треба да го следат производителите кои продолжуваат да се обложуваат на оваа технологија. Како што можеме да видиме на видеото што протече од Xiaomi Mi 8, ова ќе биде следниот терминал што ќе се појави на пазарот со сензорот за отпечатоци под екранот.

Врвното видео протече преку кинеската социјална мрежа Веибо и не открива голем дел од корисничкиот интерфејс. Она што ни покажува е како, со напрегање на прстот на екранот, терминалот се отклучува и ни овозможува пристап до апликациите. Xiaomi Mi 8 е наследник на Mi 6, бидејќи очигледно Mi 7 е прескокнат. Овој нов терминал на Xiaomi, кој скоро сигурно ќе биде претставен на 31 мај, ќе интегрира систем за отклучување сличен на оној што го има кај повеќето уреди: отклучување на лице.

Внатре, ако ги игнорираме гласините, ќе го најдеме процесорот Qualcomm Snapdragon 845, придружен со 6 GB RAM меморија, 64 GB внатрешна меморија. Versionsе бидат достапни и верзии од 8 GB со 128, 256 и 512 GB простор. Батеријата ќе биде компатибилна со 4.000 mAh со брзо полнење. Овој терминал ќе биде првиот што ќе го добие слојот за прилагодување MIUI 9, следната верзија која за неколку месеци ќе ги прима сите терминали што Xiaomi планира да ги ажурира.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Пол Зелднер dijo

    Сите производители треба да направат таков тип на иновација, читателот на отпечатоци го олеснува тоа, идентификацијата на лицето или ирисот сè уште не е ефикасна за мене.