Фокскон, главниот производител на „Епл“, најавува смрт на двајца работници

Foxconn

Apple е еден од главните клиенти на производителот Foxconn, но не е единствениот меѓународен производител кој се потпира на оваа компанија да ги состави своите уреди. Сони, ХП, Мајкрософт се некои од компаниите кои соработуваат и со Фокскон во производството на вашите уреди. Производителот Фокскон повторно е на сите усни по објавувањето на смртта на двајца работници минатата недела.

Foxconn отсекогаш бил критикуван за тешките услови за работа покрај високата стапка на самоубиства дека нивните работници страдале во последните години. Сепак, Фокскон и Епл (главниот клиент на компанијата) добија многу негативен печат во врска со тоа. За да се избегне ова, Apple секогаш се обидувал да го контролира производството на своите уреди во секое време, контролирајќи ги часовите во кои работи персоналот, како и условите за работа.

Но, овој пат не можеме да кажеме дека условите за работа имаат врска со смртта на овие две лица. Првиот вработен во Фокскон беше пронајден минатиот месец пред објектот на Фокскон во hengенгжу, додека вториот беше смрт се случи во железничка несреќа додека работникот отишол на својата работа. Двајцата вработени беа од објектите на компанијата во hengенгжу, провинција Хенан.

По објавувањето на смртта на овие работници, Фокскон го издаде следното соопштение:

Нашите напори за подобрување на условите на нашата работна сила се во тек и решени сме да сториме сè што можеме за да ги предвидиме промените на потребите на нашата работна сила.

Последниот документарец што ги осуди условите за работа на вработените во Фокскон пред Би-Би-Си. По неговото емитување, Тим Кук тврди дека е „длабоко навреден“ од овој документарец каде што можете да ги видите условите за работа, како и синџирот на снабдување на компанијата. Фокскон ја намалува потребната работна сила за да ги собере уредите што ги произведува во своите капацитети користејќи роботи. Оваа година веќе успеа да се ослободи од повеќе од 50.000 вработени чија работа е заменета со роботи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.