Како да снимате екран на iPhone: Водич чекор по чекор

Снимањето на екранот е неопходна алатка за многу корисници на мобилни уреди. Од создавање упатства и едукативни видеа, до снимање на игра и преноси во живо, снимањето на екранот на вашиот мобилен е корисно за различни цели.

iPhone и iPad имаат можности за снимање екран вградени во оперативниот систем iOS., но има и различни апликации од трети страни кои нудат дополнителна функционалност за снимање на екранот.

Апликациите за снимање на екран на iPhone од трети лица можат да обезбедат поголема флексибилност и прилагодување, како и можност за лесно уредување и споделување снимена содржина.

Дознајте како да снимате екран на iPhone или iPad користејќи ја вградената функционалност и апликациите од трети страни. Ќе разговараме за некои од најдобрите апликации за снимање екран достапни на App Store и тие можат да бидат корисни за различни цели.

Како да снимате екран на iPhone без апликации од трета страна

Можно е да го снимате екранот на iPhone без да инсталирате ништо друго, благодарение на алатката за снимање екран достапна во iOS 11 и понова верзија. Еве како да го користите:

 1. Овозможете контрола за снимање на екранот во Контролниот центар. Да го стори тоа, одете до Поставки> Контролен центар. Скролувајте надолу и притиснете ја опцијата „Снимање на екран“ да го вклучите во контролниот центар.
 2. Отворете го Контролниот центар со лизгање надолу од горниот десен агол (или нагоре од копчето на iPhone 8) и допрете го копчето за снимање на сивиот екран за да започнете со снимање (тоа е круг со точка во центарот).
 3. По 3 секунди одбројување, снимањето ќе започне. За време на снимањето ќе се активира црвено копче на врвот со времето на снимање.
 4. За да го завршите снимањето на екранот, допрете го црвеното копче на горниот дел од екранот и потоа допрете „Стоп“. Можете исто така да го користите истото копче со кое започнавте да снимате, кое исто така станува црвено кога снимате.

Снименото видео автоматски ќе се зачува во апликацијата „Фотографии“. За да го уредите, отворете ја апликацијата „Фотографии“ и пронајдете го снименото видео. Допрете „Уреди“ и користете ги алатките за уредување за да го скратите видеото, да додавате музика и да направите други прилагодувања.

Нема ограничувања за времетраењето на снимањето на екранот на iPhone, надвор од складиштето достапно на уредот. Ако не сакате известувањата да го прекинат снимањето, поставувањето на iPhone на „Не вознемирувај“ („месечината“ во Контролниот центар) може да помогне.

Снимајте екран на iPhone со внатрешен или надворешен звук

Кога го снимате екранот на вашиот iPhone, можеби ќе сакате да го снимите внатрешното аудио на уредот, како што се звуците на играта или звуците на апликациите за музика. Можеби ќе сакате да снимате и надворешен звук, како што е вашиот сопствен глас или амбиентални звуци.

 • За да го снимате екранот на iPhone со звуците што се репродуцираат на телефонот, проверете дали iPhone е во режим на ѕвонење. За да го потврдите, проверете дали прекинувачот што се наоѓа во горниот десен агол на уредот не е деактивиран (црвен).
 • За да снимате екран на iPhone со надворешен звук (преку микрофон), притиснете и задржете го копчето за снимање на екранот, а потоа допрете го копчето Микрофон. Може да го вклучите и исклучите микрофонот за време на снимањето на екранот на iPhone.
 • За да снимате екран на iPhone без никаков звук, проверете дали сте го ставиле iPhone во тивок режим (со физичкиот прекинувач) и дека микрофонот е деактивиран (долго притискајте на копчето „Record Screen“ и притиснете го микрофонот).

Важно е да се напомене дека снимањето внатрешно аудио може да ги прекрши авторските права ако снимате заштитена содржина, како музика или филмови. Погрижете се да ги имате соодветните авторски права или да добиете дозвола пред да објавите каква било заштитена содржина.

Снимајте екран на iPhone со апликации од трети страни

Апликациите за снимање екран на iPhone од трета страна нудат поголема флексибилност и прилагодување во споредба со основната карактеристика на оперативниот систем.

Покрај снимањето на екранот, овие апликации нудат различни дополнителни функции, како што се уредување видео и опција за додавање гласовни коментари. Еве некои од најдобрите апликации за снимање екран достапни на App Store:

Оди Снимај

App Go Record за снимање на екранот на iPhone

Go Record е многу популарна апликација за снимање екран која нуди голем број функции. Им овозможува на корисниците да ги снимаат и екранот и предната камера, што е совршено за снимање реакции.

Вклучува интегриран видео едитор, кој ви овозможува да додавате звуци, нарации, како и да ги скратите вашите снимки од екранот.

СД рекордер

App Du Recorder за снимање на екранот на iPhone

DU Recorder е уште една популарна апликација за снимање екран која нуди широк спектар на опции. Апликацијата им овозможува на корисниците да снимаат екран со внатрешен и надворешен звук, а исто така обезбедува опции за додавање текст и цртање на екранот додека снимате.

DU Recorder, исто така, има вградена функција за уредување која им овозможува на корисниците да ги скратуваат и приклучуваат видео клиповите.

Сними го!

Апликација Record It за снимање на екранот на iPhone

Запамети го! е лесна за употреба апликација која им овозможува на корисниците да го снимаат својот екран и да ги споделуваат своите снимки директно од апликацијата. Нуди и можност за додавање гласовни коментари и уредување на снимките во самата апликација.

Доаѓа со вграден видео едитор кој ви овозможува да ги скратите видеата, да додавате филтри, да ја прилагодите брзината на репродукција, да ја менувате позадината итн.

Сними го! ::Снимач на екран
Сними го! ::Снимач на екран
Развивач: ДИГИСЕТ ДОО
цена: слободен+

TechSmith Capture

Апликација Techsmith Capture за снимање на екранот на iPhone

Techsmith е добро воспоставена софтверска компанија која е добро позната по софтверот за снимање и уредување видео, како што се Camtasia и Snagit. TechSmith Capture е идеална апликација за снимање екран за оние кои треба да креираат едукативна содржина или упатства.

Освен снимањето на екранот, апликацијата им овозможува на корисниците да додаваат гласовни коментари и да цртаат на екранот додека снимаат. Исто така, овозможува лесен извоз во Camtasia и Snagit.

TechSmith Capture
TechSmith Capture
цена: слободен

Зошто да користите апликации од трети страни за да снимате екран на iPhone?

Освен што нудат поголема флексибилност и прилагодување, апликациите за снимање на екран на iPhone од трети страни исто така може да обезбеди дополнителни функции за подобрување на квалитетот на снимените видеа.

На пример, некои апликации дозволуваат снимајте екран и предна камера во исто време, што е корисно за снимање видеа со реакции и упатства кои бараат прикажување на лицето на корисникот.

Другите апликации можат да снимаат со висока дефиниција и со поголема стапка на слики, што го подобрува визуелниот квалитет на видеата. Има и апликации кои нудат интегрирани алатки за уредување, што значи дека не треба да го извезувате видеото во друга апликација за уредување пред да го споделите онлајн.

Накратко, апликациите за снимање на екран на iPhone од трети лица можат да го подобрат искуството за снимање и уредување видео, што ги прави особено корисни за оние кои имаат потреба редовно да снимаат и споделуваат содржини.

Со толку многу апликации достапни на App Store, важно е да истражувате и да пробате различни опции за да ја пронајдете апликацијата што најмногу одговара на вашите потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.