Вработените во „Епл“ ги прислушуваат приватните разговори на „Сири“

HomePod

Овие недели се појавија доста вести за фактот дека и Гугл и Амазон слушајте ги разговорите што корисниците ги имаат со своите присутни. Вест што предизвикува сомнежи во приватноста на корисниците, но за кои и двете компании велат дека прават за да го подобрат неговото работење. По оваа вест се постави прашањето дали ситуацијата со „Епл“ и „Сири“ е иста. Се чини дека е така.

Во овој случај, се чини дека Apple се сврте кон надворешна компанија што тие ја имаат извршено со аутсорсинг, со кој може да се слушаат разговорите што корисниците ги водат со Сири. На овој начин, компанијата се надева дека ќе го подобри функционирањето на својот асистент во овие разговори.

Иако беше можно да се има пристап до изјавите на вработените во оваа компанија со договорни активности. Тие наведуваат дека луѓето задолжени за преглед на овие разговори редовно се наоѓаат со приватни информации. Од снимки на парови кои имаат секс, до доверливи медицински податоци или употреба на дрога. Значи, чувствителните информации се лесно достапни.

Apple веќе ги информира корисниците во својата политика за приватност за оваа можност, како што можете да прочитате на овој линк. Тие можат да собираат и складираат податоци за тоа како се користат услугите на компанијата, покрај прашањата и пребарувањата што се вршат со нивна употреба. Компанијата наведува дека овие податоци што се собрани од Сири се користат за подобрување на релевантноста на дадените резултати. Иако компанијата никаде не спомнува дека станува збор за надворешна компанија или независни луѓе кои ги слушаат овие снимки.

Компанијата вели дека луѓето што ги прегледуваат овие снимки тие никогаш го немаат името на овој корисник. Во овие случаи се користат псевдоними или кодови. Така, тие ја слушаат снимката на Сири, но не знаат која е таа личност. Покрај тоа, Apple вели дека помалку од 1% од разговорите се прислушкувани. Во секое време тоа се прави за да се подобри квалитетот на вашиот асистент.

Без сомнение, не е ексклузивна практика на Apple. Исто така, Гугл и Амазон ги препознаа последните недели да го сторат тоа. Но, ова е нешто што исто така предизвикува загриженост кај корисниците, кои на некој начин се чувствуваат ранливо. Значи, не знаеме дали ќе има промена на политиката во иднина на ова поле или не. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.