Вработен во Мајкрософт го инсталирал Хром среде презентација затоа што Еџ престанал да работи

Пред неколку дена, Мајкрософт ги презентираше своите финансиски резултати за последниот квартал и повторно видовме како деловните услуги, како што е Азур, продолжуваат да бидат многу важен извор на приход. Во текот на целата година, Мајкрософт прави различни презентации низ целиот свет, до привлечете потенцијални клиенти до услугата за складирање на деловни облаци.

На една од последните презентации, вработен во Мајкрософт беше принуден да го инсталира конкурентскиот прелистувач Гугл Хром, уште од Мајкрософт Еџ, Просторниот прелистувач Виндоус 10 се расипа и немаше начин да се рестартира (не е многу тешка задача). Theубопитната работа во врска со овој настан е што Мајкрософт ја објави презентацијата со инцидентот вклучен на својот канал на ЈуТјуб.

Вработениот побара техничко запирање во презентацијата, минута 37 од видеото, со допир на хумор, бидејќи кога го инсталираше Google Chrome, тој изјави дека нема намера да помогне во подобрувањето на Chrome со проверка на соодветното јазиче, поле што секогаш се појавува секогаш кога ќе го инсталираме прелистувачот Google на кој било уред, било да е тоа мобилен или десктоп. Мора да се признае дека и покрај недостатокот на знаење за рестартирање на Microsoft Edge, Тој знаеше како да ја издржи ситуацијата восхитувачки со хумор.

Веројатно е дека Мајкрософт не бил свесен за овој проблем, но најверојатно тие не биле забавувани и дека вработениот претрпел некаква одмазда. Објави за избор на прелистувач за користење, Можев да го изберам Firefox, непрофитен прелистувач на фондацијата Мозила и кој не му го изеде теренот на Еџ како да продолжува да го прави тоа денес прелистувачот Хром на Гугл. Вие исто така можевте да повикате техничар кој ќе ви помогнеше брзо да го рестартирате Microsoft Edge.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)