Гугл ќе ги поврзе Азија и Австралија преку кабел под морето

гугл кабел

Во свет каде што се чини дека сите големи компании имаат предвид да развијат некаков вид на платформа за безжична интернет конекција, имаме пример во SpaceX и неговата огромна мрежа на сателити, Google и неговите беспилотни летала, па дури и Facebook и неговата програма за пребарување развиваат комплетен платформа каде што можеме да го донесеме интернетот во која било област, без разлика колку е далечен и недостапен, го наоѓаме тоа Гугл планира да инсталира нов комуникациски кабел што ќе ја поврзе Азија со Австралија.

Вистината е дека, точка многу во прилог на продолжување на користење на кабли за интерконтинентална врска, и покрај тоа што е нешто неверојатно скапо, е тоа што жичената врска е многу побрза од безжичната. На ова мора да додадеме дека е исто така побезбеден и нуди помала латентност, нешто што може да стане од суштинско значење за сите оние компании кои нудат различни услуги како што е cloud computing.


дел од подводни кабли

Користењето кабли за поврзување на различни континенти нуди поголема безбедност и брзина на поврзување, како и помала латентност

Токму поради овие карактеристики што се толку важни за различни даватели на услуги, нешто што може да ја направи нивната услуга не толку интересна како што може да бара кој било корисник, треба да се разбере дека Google размислувал за понатамошно проширување на својот светски домен со инсталирање на нов кабел подморница што ќе поврзе два континента различни како Азија и Австралија значително го подобруваат пристапот до услугите во облак што ги нуди американската компанија на сите корисници на малиот континент.

За да ја разберете малку подобро потребата од инсталирање на овој вид кабел, потсетете дека пред само неколку месеци заврши инсталацијата на кабел што ги поврзува САД и Шпанија, проект што конечно може да се преземе благодарение на финансирањето на компаниите како моќни како Мајкрософт, Фејсбук и Телефоника. Како што се очекуваше и на тој начин беше најавено, овој нов кабел служеше за, на пример, подобрување на комуникациите меѓу двете земји, помогне да се постигне подобар пренос на податоци помеѓу Azure серверите на Microsoft или да се елиминира тесното грло што го претрпе Facebook со своите податоци.

инсталација на кабел

Beе биде потребно да се инсталира подводен кабел долг 9.600 километри

Како што можете да видите, ако компаниите толку важни како споменатите погоре достигнат степен да се согласат да инсталираат телекомуникациски кабел што го преминува Атлантикот, тоа не треба да не изненади ни најмалку што Google одлучува да инсталира кабел што ја поврзува Азија со Австралија самостојно, особено ако ги земеме предвид сите услуги што ги нуди американската компанија, што значително ќе се подобри во однос на брзината и безбедноста во целата опрема што може да ја искористи заради нејзината поврзаност.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е откриено, очигледно овој нов кабел ќе ги поврзе клучните точки за Google, како што се градовите Токио, Осака, Гуам и Сиднеј. Врз основа на пресметките, се појавува ќе биде потребно да се инсталира кабел во должина од 9.600 километри, што ќе потрае буквално огромна работа. И покрај ова, новиот кабел се очекува да работи, според плановите на Google, на крајот на 2019 година. Благодарение на тоа, услугите на Google во облакот што работат во Мумбаи, Сингапур, Тајван, Токио и Сиднеј значително ќе се подобрат. Покрај овие услуги, различни компании ќе ја користат оваа врска на дневна основа, компаниите како 'модерен'како што се Spotify, Motorola, Paypal, Niantic или облачните услуги на Apple.

Како последен детал, да ви кажам дека покрај овој подводен кабел, официјално крстен со името на ЈГА-С, ќе има уште една серија кабли. Поточно, станува збор за вкупно три различни кабли кои ќе бидат одговорни за понуда на поддршка и пред сè ќе служат како резервна копија во случај главниот кабел да претрпи некаков вид на оштетување. Веднаш штом главниот кабел работи правилно, овие кабли за поддршка ќе послужат за што е можно подобри врски помеѓу гореспоменатите градови Кина, Јапонија и Австралија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)