Дали знаевте ... „Добро да пишуваш е убаво“?

Убаво да пишуваш е убаво

Појава на мобилни уреди и ширење на мрежи за инстант пораки како WhatsApp или Telegram и социјални мрежи како Twitter, со ограничување од 140 карактери, доведе многу корисници од генијалноста да можат да изразат што сакаат, да пишуваат директно погрешно, поминувајќи низ Триумфалната капија најосновните и најелементарните правила на шпанскиот правопис.

Она што го изразуваме во блогови, социјални мрежи и други, е исто толку важно како и проектот за завршен степен, тој е достапен за секој да го види и мора да биде напишан правилно. За ова, Вико и Ла Вечина Рубија се здружија и лансираа апликација која под наслов Убаво да пишуваш е убаво, има за цел да ги едуцира корисниците на Интернет и мобилните уреди да пишуваат добро, добро, да ја подигнат свеста и да предаваат, што на некои навистина им треба.

Пишувањето добро е за убаво ... и за убав, грд и грд, дебел и слаб, руса и кафеава ...

Дали се сеќавате на огласот за популарниот безалкохолен пијалок? Па, можеме да го примениме тој слоган овде, затоа што добро пишување е од суштинско значење, само ако не изгледа смешно. Сите ние правиме грешки, и колку повеќе пишувате, толку е поголема веројатноста да ги направите. Но, има грешки и грешки.

Дали знаевте дека ... „Пишувањето добро е убаво“?

Убаво да пишуваш е убаво е нова апликација «развиена со сјај за да пишува добро на вашиот мобилен и да има одлична коса» се појави од унијата на ВиКо, производител на технологија и Ла Вечина Рубија, саркастичен профил на Твитер со скоро два милиони следбеници и чија најголема грижа во животот е „да има коса со мозок под него“.

Апликацијата сега е достапна во Play Store за уреди со Android, така е тотално бесплатно и од информативна природа. Целта, посочуваат од Вико, е „направете ги корисниците свесни за важноста на правилната употреба на правопис, пишување и граматика преку паметни телефони".

Затоа апликацијата нуди „Рубитипс“ или совет со главните правописни норми на јазикот на Сервантес, «Рубиконсултас» испратена од La Vecina Rubia до RAE, лансирана од блогерот до самата RAE, «Легенди на Рубиубанас» со лажни митови за употребата на нашиот јазик и „Игра на русокоси“, игра во која ќе можете да го ставите на тест стекнатото знаење.

Запомнете, да бидете убави или згодни, да одите по најнова мода или да имате коса што Хиларио Пино би сакал да ја направи, не е во спротивност со правилното пишување. Патем, дали би можеле да ја откриете правописната грешка што ја вметнав во овој пост? Види, јас дури и го ставив во црвено?

Убаво да пишуваш е убаво
Убаво да пишуваш е убаво
Развивач: Кукиемпреса
цена: слободен
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот
 • Добро пишување е убава Снимка на екранот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бенџамин Дудл dijo

  Па, погледни, Хозе: Дека треба да ја користите не само апликацијата, туку директно од Речникот на РАЕ, како и панхиспанското сомневање и повремено шпанско-англиско-шпански.
  Си испративте повеќе од една грешка во овој под-дел од полу-написот што е многу непријатно.
  Можеби не сум русокоса или убава или твитана или псевдо-славна, но се гордеам што сè уште зафаќам доволно работи за детали за глупостите на магнасот, кои, како твојата, се бесрамно охрабрени од мрежата.
  Арг! Бруто!

  П.С .: Време беше дека платинестите, насликани мехиистички, ја презедоа задачата да додадат некоја супстанција на нивната лесна фигура (за да ефектот не трае или нема богат вкус).

  Фала за ништо, а?!

 2.   Хозе Алфоцеа dijo

  Здраво Бенјамин Гарабато. Ви благодарам многу за вашиот коментар. За разлика од вас, јас сум дури и благодарен за она што не ми се допаѓа, дури и кога вашите зборови покажуваат очигледен недостаток на почит. Јасно е дека добро пишувањето, што го правите, не е синоним за добро однесување.
  Патем, оваа апликација, дури и ако не ви се допаѓа, е за луѓе што пишуваат правилно без да прават правописни или граматички грешки, а не за пополнување на ред излишни придавки кои ниту разјаснуваат ниту даваат информации.
  Ви благодариме што ги убивте вашите досадни моменти критикувајќи го мојот пост. Јас сакам!
  ПС: на шпански, извичник и прашалници се ставаат и на почетокот и на крајот од реченицата. И по дебелото црево, тоа е напишано со мали букви, барем во двата случаи кога сте го направиле тоа неправилно. Колку разговор, но потоа ...
  Ви ги оставам линковите за викендов да поминете малку време проучувајќи ги двете правила и, следниот пат, да не запаѓате во потсмев: http://www.rae.es/consultas/ortografia-de-los-signos-de-interrogacion-y-exclamacion y http://lema.rae.es/dpd/srv/search?id=2a3yRXFBiD6rvDOMtq
  Прегратка драг читател!