Дали знаете кои алтернативи постојат за да се спроведат конвенционални видеоконференции

видео конференција на Интернет

Иако во моментов голем процент од луѓето на планетата можат да имаат мобилен уред со предна камера за да ги спроведат овие видеоконференции, вистината на работата е дека оваа активност се спроведува подолго време иако, денес постои многу попривлечен и елегантен интерфејс отколку во претходните времиња.

Се разбира, оваа ситуација мораше да биде случај, бидејќи мобилните уреди стануваат сè помали, делегирани, отпорни и лесно се купуваат. Леснотијата да се има предна камера во денешно време стана поважен елемент од задната камера, бидејќи многу луѓе се оние кои користат за овие видео конференции скоро паралелно со снимање видео или фотографирање со задната камера. Во оваа статија ќе ги споменеме најлесните алатки и апликации што може да ги добиете при правење видеоконференција на одреден компјутер.

Видео конференција од Microsoft Skype

Без сомнение, кога зборуваме за видео конференција, многу луѓе ќе го поврзат овој едноставен збор со услугата Skype што припаѓа на Microsoft. Тој е достапен и за Windows, Mac или Linux во однос на компјутерите, исто така верзии оптимизирани за мобилни уреди бидејќи може да биде таблет со Android, iPhone, iPad меѓу многу други.

видео конференција со Слајп

Сè што треба да направите е да изберете контакт или пријател што е во нашите списоци или нечиј број и потоа да го користите копчето за видео повик; Сликата што претходно ја сместивме е примерок од она што можете да го најдете во десктоп апликацијата Skype, има мала варијанта во веб-верзијата, бидејќи таму исто така мора да изберете ги контактите што ќе бидат наведени на десната страна, сè додека се поврзани, затоа мора да ја изберете и иконата за мал видео повик.

Видео конференција со Фејсбук

Варијанта на она што претходно го спомнавме може да се најде на Фејсбук, социјална мрежа каде што можете да разговарате само со пријателите што ги имате на вашите списоци; овие видео конференции на Фејсбук станаа карактеристика што ја обезбедува Skype.

видео конференција со Фејсбук

За разлика од Skype, На Фејсбук, можете да разговарате само со вашите контакти и пријатели. Во Skype можете да го ставите телефонскиот број на контактот со кој сакате да разговарате, дури и ако не е додаден на вашите списоци.

Видео конференција со Google Hangouts

Google Hangouts е одлична опција за оние кои имаат мобилен уред, апликација што ќе ја најдете и на Android и на iPhone и iPad. Исто така, постојат веб-верзии за Windows, Mac, достоинствени и Chrome OS компјутери; Секој што има претплата на кој било од услугите на Google може да пристапи до овој систем за видео конференција, иако, ако сè уште го немате на располагање, можете да отидете на која било од многуте услуги што Google ви ги нуди, нешто што можете да го најдете во овие вести.

видео конференција со-google-hangout

Покрај тоа што можете да користите Google Hangouts со вашата сметка на Gmail или Google+, една од најдобрите одлики преку Skype е дека со алатката ќе имате можност за разговор со до 10 луѓе истовремено.

Видео конференција со Apple FaceTime

Конечно, уште една од одличните алатки што можете да ги користите за видео конференции е во FaceTime на Apple; оваа алатка се разликува од другите во смисла дека сè уште е затворено, односно нема да можете да го користите на мобилни уреди со оперативен систем што не припаѓа на оној на Apple.

видео конференција со Фејсбук

Поради оваа причина, можете да го користите FaceTime само на iPhone, iPad, iPod Touch и Mac компјутери. За 2 лица да уживаат во оваа одлика, претходно мора да го конфигурирате вашиот компјутер со Apple IDВо спротивно, тие ќе добијат порака за грешка или врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.