Дали знаете кој се крие зад е-пошта?

истражи го сопственикот на е-пошта

Ако во одреден момент сте примиле порака потпишана со е-пошта што не ја знаете, можеби ќе треба веднаш да ја избришете ако темата таму не е апсолутно интересна за вас. Сега, ако има нешто навистина важно во оваа порака, но сепак, не ја препознавате дадената адреса за е-пошта, Можеби ќе треба да направите истражување за да откриете на кого припаѓа.

Голем број луѓе добиваат пораки потпишани со одредена е-пошта, што може да вклучува аспект што ја нарушува безбедноста на некои од услугите што ги користиме на Интернет, како на пример, банкарски институции или наши кредитни картички. Постојат два начина да се обидеме да откриеме кој стои зад е-пошта, еден од нив е оној во кој ја користиме IP-адресата.

Пребарувајте на Google.com за членство во адреса на е-пошта

Претходно ви предложивме неколку трикови на кои можете да прифатите ефикасно користете го пребарувачот Google.com; токму таму го предложивме тоа овој пребарувач практично сите се регистрирани, тоа е првиот трик што ќе го споменеме во овој момент.

лажни е-пошта во gmail

Сè што треба да направите е да отидете на овој пребарувач на Google.com и да ја залепите таму, е-адресата што претходно требаше да ја копирате од вашата порака во сандачето. Постои голема шанса да го пронајдете сопственикот преку различни социјални мрежи на кои можеби тој се претплатил. Резултатите би можеле да бидат и ништовни, бидејќи многу луѓе користат некаков вид е-пошта за еднократна употреба за да ги направат своите рекламни кампањи, а во најлош случај, сосема нелегален аспект.

Прегледајте ги карактеристиките на пораката на оваа е-пошта

Ние исто така мора да се повикаме на она што е познато како „Социјален инженеринг“, ситуација со која долго време се справуваа оние што сакаат да „завиткаат“ лице со сугестивни пораки; Така, на пример, во телото на пораката на оваа е-пошта, се споменува нешто многу слично на следново:

  • Итно кликнете на врската.
  • Името на сопственикот на е-пошта е нешто необично (што обично е пред знакот @)
  • Името на доменот на кое припаѓа оваа е-пошта не претставува организација
  • Постои некаква форма каде од вас се бара да го внесете вашето корисничко име и лозинка за одредено опкружување.

Од овој последен аспект, компјутерските криминалци обично се обидуваат да го привлечат вниманието на многу жртви со спомнување случајен настан на една од нивните банкарски сметки, барајќи итно дејствие што во повеќето случаи, вклучува да се оди во домен (освен на корисникот банкарска институција) така што оттаму, лозинката за пристап може да се менува.

Користете го Фејсбук за да проверите е-пошта за порака

Во моментов Фејсбук е една од најпопуларните социјални мрежи во моментот, бидејќи е една од опкружувањата каде што можеме да одиме со цел да се обидеме да откриеме кому припаѓа е-поштата. Единственото нешто што треба да направиме е да го копираме и подоцна да мораме ставете го во лентата за пребарување на оваа социјална мрежа.

Бидејќи повеќето корисници на социјалната мрежа Фејсбук треба да користат е-пошта за да отворат сметка, многу е веројатно дека Оваа е-пошта ни помага да го идентификуваме профилот на лицето кое ни го испрати. Се разбира, постои и можност да се навикнати на некои од многуте методи креирајте е-пошта за еднократна употреба, ситуација што во овој случај нема да ни понуди никаков вид на резултати.

Пронајдете го местото од каде ни е испратена е-поштата користејќи ја неговата IP адреса

Ова се покажа како друга интересна алтернатива за усвојување, само треба да одиме кон пораката за да бидеме подготвени да „одговориме“ на неа.

Без да го сториме тоа, ние мора да кликнеме на опаѓачкото мени што ќе се прикаже во горниот десен дел на оваа област и мора изберете опција што вели "Покажи оригинал"; откако го сторивме тоа, ќе се отвори нов таб за прелистувач со голема количина на информации. IP-то на лицето кое ни ја испрати е-поштата ќе биде оној што е веднаш до пораката "Примено од", морајќи да ги копираме наведените податоци и подоцна, одиме на услугите што ни се нудат IPLлокација o Најмлад сигнал.

Користење на услугата за пребарување луѓе

Како последна алтернатива ќе им ја предложиме на нашите читатели, насочени кон услугите што ги нудат Пипл o Спокео и токму таму можат копирајте ја адресата за е-пошта во која се заинтересирани да истражат. Може да се појават голем број резултати и меѓу оние што ќе бидат споменати главно, веб-страницата, социјалната мрежа на Фејсбук, Твитер или Гугл плус, ова во случај кога е-поштата е поврзана со која било од овие средини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.