Ако сакате роботика, ќе ви се допадне овој електро-пневматски робот

робот_електронеум_тико_а

Денес ви донесовме комплет за роботика што ви овозможува да изградите 4 модели кои работат со мотор со компримиран воздух и кои можат да се контролираат од компјутер. Тоа е примена на роботика и тоа е што повеќето активатори што денес се користат во областа на роботиката користат воздух како течност за да генерираат движење.

Се работи на електро-пневматски робот Fischertechnik кој е специјално дизајниран така што може да се собира и програмира од деца и е дека уште еднаш ве охрабруваме да ги започнете во светот на роботиката и програмирањето доколку имате деца, свет кој има голема иднина во овие времиња.

ова Роботот Електропневматик како што ви рековме е дизајниран за деца од 10 години и постои одредена сложеност кога станува збор за употреба. а децата мора да имаат одредени вештини што се постигнуваат на училиште на тие возрасти. 

Комплетот му овозможува на детето да изгради четири можни роботи, пневматски мотор, робот за сортирање на обоени делови, машина за епифиза и уред за пречки за топки. За овие конфигурации да функционираат, тоа е предвидено во комплетот мал компресор кој е одговорен за генерирање на компримиран воздух неопходен за ова.

Како што ви рековме, овој робот исто така може да биде програмиран и му треба TX контролер, На Софтвер за роботика од Фишертехник и Сет ACCU или моќ да функционира. Сето ова можете да го најдете на мрежата што ја поврзуваме со вас по цена од 229,90 евра за комплетот, додатоците за програмирање треба да ги купите одделно. Не е ниска цена, но со оглед на тоа што вашите деца ќе можат да научат во светот на електропневматиката и програмирањето, тоа го заслужува тоа.

Комплетот има 440 парчиња и вклучува:

 • ЦД со наставни материјали.
 • Компресори
 • Минимотор.
 • 2 електромагнетни вентили.
 • Оптички сензор за боја.
 • Уред за вакуумско вшмукување.
 • 3 еластични цилиндри.
 • 2 фотранзистори.
 • 2 светилки за леќи.
 • 11 флексибилни шини.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.