Денес ви кажуваме зошто Xiaomi не заработува ниту едно евро со своите паметни телефони и не и е грижа ниту една јота

Xiaomi

Xiaomi Денес е една од најпознатите компании на светскиот пазар на технологија, а особено на конкурентскиот пазар на мобилни телефони, каде што некои од неговите мобилни уреди се меѓу најпродаваните, добивајќи и многу позитивни мислења од страна на неговите купувачи.

Сепак, деновиве кинескиот производител е повторно во вестите за намалената продажба на терминали, нешто што во моментот се чини дека е многу малку важно како што потврди Хуго Бара, еден од видливите глави на Xiaomi. Поранешниот шеф на Гугл во едно интервју потврди дека „Можевме да продадеме 10 милијарди паметни телефони и нема да заработиме ниту денар“.

Чудно е што компанија што е во голема мерка посветена на развојот и продажбата на паметни телефони не добива ниту едно евро профит од продажбата на нив. Ова има објаснување за наједноставното и е дека кинескиот производител само сака да создаде бренд, добивајќи ги придобивките на другите пазари каде што продава други од многуте производи што ги произведува.

Паметните телефони „создаваат бренд“ не даваат придобивки

Xiaomi My Note 2

Уго Бара го потврди она во што сите се сомневавме, а тоа е дека Xiaomi не добива ниту едно евро од секој паметен телефон што го продава. Ова значеше дека на Кинезите не им е грижа што нивниот удел на пазарот продолжува да опаѓа и дека тие продаваат сè помалку мобилни уреди, не само во Кина, туку и во многу други земји во светот. До крајот на оваа година, А. Пад на продажбата на мобилни уреди за 45% во споредба со минатата година, во која веќе имаше значителен пад во продажбата на терминали. Дури и со целиот број на продадени паметни телефони, сепак е многу важно.

Неговото големо присуство на пазарот на мобилна телефонија, каде што продава моќни терминали по понекогаш безобразни цени, се продава на глобална стратегија на компанијата. Креирање на бренд е од суштинско значење за да се направите познат ширум светот. Xiaomi тоа го постигна многу брзо благодарение на своите паметни телефони, постигнувајќи важни придобивки со други уреди како што се Xiaomi Mi Band, вашите прочистувачи на воздухот, Скала на Xiaomi Mi па дури и маската што неодамна ја презентираа официјално.

Дали тие ќе продолжат да развиваат паметни телефони за да не заработат ниту едно евро со нив?

Со откритието на Уго Бара големото прашање сега е дали Xiaomi ќе продолжи да развива паметни телефони и во иднина, имајќи предвид дека не заработувате ниту едно евро со нив. Можеме да кажеме дека марката е веќе создадена и тие повеќе не треба практично да се познаваат на кој било агол на планетата, иако јас сум искрено склон да мислам дека ќе имаме терминали од кинескиот производител подолго време, иако во нешто на поинаков начин отколку што ги видовме. до сега.

Xiaomi

И, тоа е дека во последно време веќе видовме како Xiaomi започна да лансира висококвалитетни мобилни уреди, со подобрен дизајн, но по цени многу на ниво на други производители и не толку ниски како што бевме навикнати. Откако ќе се создаде брендот, се чини е време да започнете да заработувате пари со мобилни телефони, и покрај тоа што Хуго Бара го призна во последните часови, дека еден ден тој беше едно од најпознатите лица на Гугл.

Долгиот пат на Xiaomi ...

Со сето ова и со тоа што Xiaomi расте со скокови и граници на огромен број пазари, верувам дека патот на кинескиот производител е многу долг во секој поглед. јас мислам секој пат кога ќе видиме поголем број на статии на пазарот, од сите видови, и секако без занемарување на мобилните уреди, кои ќе бидат поквалитетни, помоќни и исто така поскапи. Дојде време да се оствари профит без да се остави ниту еден пазар настрана.

Денес има стотици производи што можеме да ги купиме од сите видови и многу се плашам дека во следните години ќе има уште повеќе. Не би исклучил дури и да успеаја да влезат на пазари, како што е пазарот на храна, каде што не сме ги ни виделе како ekиркаат, но во кои може да се постигнат големи придобивки. На други пазари на кои размислувате, сигурно ако го проверите, кинескиот производител е веќе присутен и ги нуди своите производи.

Мислење слободно; Xiaomi гигант во изградба

Јас сум за loveубен во Xiaomi веќе долго време и како тој успеа да се изгради од ништо за толку кратко време, убедувајќи ги ликовите на растот на Хуго Бара да се качат на неговиот брод. Во моментов тие продаваат стотици производи на пазарот, секој поуникатен и поинтересен и во повеќето случаи со најниски цени, без да ги спречува да имаат висок квалитет.

Денес сме изненадени што Xiaomi не прави профит од паметните телефони за продажба, но тоа е нешто глупаво нормално, со оглед на цените што ги продава. Како и да е Можно е добивката добиена од продажба на мобилни уреди да е многу поголема отколку да е квалификувана во евра и тоа е дека тие му служеле да се направи познат низ целиот свет. Како што велат, ќе дојде време да се профитира и со паметните телефони.

Секако, тој момент сè уште не е пристигнат и Xiaomi е сè уште гигант, кој веќе има проценета вредност од 46.000 XNUMX милиони евра и е во фаза на изградба. Да знаете каде ви е таванот е комплицирано, но во моментот не се чувствува или се чини дека е близу. Се разбира, како и секој друг производител, Кинезите би било добро да гледаат грб и тоа е што тие имаат само неколку години историја и темел кој е сè уште премногу мек.

Дали замислувавте дека Xiaomi не доби ниту едно евро од продажбата на паметни телефони?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Manuel dijo

    Денес ви кажуваме зошто (одделно и со тилда). Инаку, добра статија.