Детално, ажурирање на фирмверот на PlayStation 4.0

лого на плејстејшн-4-пс4

Како што знаете, на почетокот на август Sony најави лансирање на нова верзија на фирмверот на својата конзола, со која ќе додаде одредени нови функции и функции на ниво на софтвер што ќе го поздрават веќе добро познатиот PlayStation Slim. Се очекува на 7 септември, во исто време кога Apple го претставува iPhone XNUMX, момците од Сони ќе сметаат дека е соодветно најавете го пристигнувањето на PlayStation 4 Slim и ќе го ослободи датумот за фирмверот PlayStation 4.0. Со него, можеме да создадеме папки со игри и апликации, нешто крајно едноставно, но што софтверските инженери на Сони сметаат дека е соодветно да не го вклучуваат дури две или три години подоцна.

Како што веќе знаете, верзијата на фирмверот е во бета фаза од минатиот XNUMX август, оттогаш корисниците претплатени на јавната бета верзија добиваат прашалници од Сони со кои имаат намера да дознаат повеќе за можните грешки и подобрувања на овој фирмвер. Корисничкиот интерфејс ќе ја добие првата промена, разни подобрувања, како што се постабилни скокачки известувања, нови икони за системот (иако овие се менуваат со секоја тема), па дури и позадини. Ова ќе го направи интерфејсот полесен за употреба, покорисен за корисниците, бидејќи оние како мене кои претпочитаат дигитални игри, на крајот мора да навигираат премногу за да се префрлат помеѓу различни игри.

Мени и режим за побрзо споделување

PlayStation сега

Ако го притиснете и задржите копчето PS на вашиот DualShock 4, ќе се појави скокачкото мени со кое можеме да конфигурираме различни параметри брзо и лесно. Па, на ова мени понекогаш му требаше подолго време отколку што сакаше, нешто што Sony сакаше да го подобри. Кога го притиснавме, бевме принудени да ја напуштиме играта што ја користевме, ова нема да се повтори, бидејќи ќе се прикаже како скокачки прозорец, зафаќајќи само дел од екранот и не паузирање на играта целосно. Сепак, ова не е сè, сега можеме да го прилагодиме ова мени со функциите што ги сакаме, не само со оние што Сони ги планираше за тоа, можеби тоа покажува повеќе информации отколку што треба да покажува мени како што треба. Една од новините е што делот «пријатели„Збогум прелистувајќи го интерфејсот само за да се придружите на забавата на колегата.

Менито за споделување или „Сподели“ е најважната зло на системот од моја гледна точка. Овој дел исто така е преструктуиран, како брзото мени, сега ќе покрие само дел од екранот, како скокачки прозорец. Becomeе стане поинтелигентно, прилагодувајќи се на нашите навики, давајќи предност на конфигурацијата што обично ја користиме. Процесот на споделување видеа и слики од екранот стана побрз и полесен. Од друга страна, Сега ограничувањето на големината на видеата на Твитер ќе помине од 10 секунди до 140 секунди.

Папки и библиотека, одлична новина

PlayStation

Тоа е една од функциите што најмногу ја бараат корисниците, папки. Оние од нас кои сакаат дигитални игри е скоро невозможно да се движат толку долго помеѓу различни игри за да ја пронајдат онаа што ја баравме. Можеби поминувам недели наизменично помеѓу Resident Evil 4 и Battlefield 4, резултатот е дека до моментот кога сакам да се забавувам со Dark Souls 3 или Fallout 4, ги наоѓам светлосни години надвор од менито. Сега можеме да создадеме различни папки, така што помеѓу игра и игра не ја наоѓаме апликацијата Yomvi или Spotify, сè ќе зависи од тоа колку сме наредени.

Библиотеката исто така претрпува промени, сега ќе ни овозможи да ја сортираме содржината според датумот на купување или статусот на инсталација, со придобивка што вклучија пребарувач по текст, што е да се каже, ќе треба да внесеме само писмо за да најдеме побрзо нашето мноштво дигитални игри.

Трофеи и кориснички профил

Сега можеме да ја видиме и нашата колекција на офлајн трофеи, со цел да продолжиме да разгледуваме кои ги имаме и кои ни недостигаат, иако имаме еден од тие денови со неисполнет Интернет. Конечно, уште еден релевантен аспект, а тоа е дека ќе ја видиме содржината на скриените трофеи ако сакаме.

Корисничкиот профил исто така е обновен во однос на дизајнот и корисноста. Се надеваме дека ажурирањето не трае премногу долго за да пристигне, се чини дека септември е избраниот месец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Благодатта на Адад dijo

    Би било прекрасна вест да излеземе оваа среда, со доаѓањето на, барем, Слим верзијата. Бев бета тестер во последното ажурирање, 3.50, и како што се сеќавам, ми требаше еден месец да започне откако започна бета-верзијата. Се надевам дека овој пат нема да трае толку долго.