Детално ви кажуваме како е презентацијата на Google

Домашна презентација на Google Попладнево во 18:00 часот по шпанско време, Google започна со својот директен пренос во живо за да ги претстави своите nНови производи и новости во неколку свои услуги.

Најочекуваните биле Nexus 5X y Nexus 6P, најновите паметни телефони од семејството Nexus, што ги знаеме со недели со спецификациите за нив поради протекување, но Google исто така покажа многу добри ажурирања за многу свои услуги и ни покажа обновен ChromeCast, како и Tablet Pixel C со тастатура што се продава одделно .

Отворање на презентацијата Сундар Пичар, извршен директор на компанијата, покажа доверба со тоа што ни даде неколку податоци за Андроид, кој е во најдобра здравствена состојба и неговото темпо продолжува да расте; става посебен акцент во Индонезија и Виетнам, каде минатата година Андроид го удвои својот број на корисници Благодарение на посветеноста на производителите кои сè повеќе ги прават телефоните со повисок квалитет и подостапни.

Тој ни раскажува за растот на ChromeBooks, особено во областа на образованието во Соединетите држави, и потенцира колку се вклучени во моментот во создавањето хардвер.

Дејв Бурк ги претставува Nexus 5X и Nexus 6P

Презентација на Google Nexus

Дејв ни раскажува за доблестите на терминалите, нивниот елегантен дизајн и нивните карактеристики, давајќи му посебно значење на фотоапаратот и споредувајќи ја отворено со таа на iPhone 6s Plus. Исто така, објаснува како работи Sensor Hub, нов сензор што ќе ја препознава нашата активност и гестови за максимално заштедување на батеријата и дајте ни многу добри функционалности.

Овде можете да ги видите деталите за Nexus 5X

Овде можете да ги видите деталите за Nexus 6P

Дејв Бурк е исто така одговорен да ве запознае со новиот оперативен систем Android 6.0 Marshmallow и ни покажува како функционираат новите карактеристики за препознавање на глас и како тие ни даваат брз пристап до содржината; Дејв ги прикажува едноставните вести во областа на известувањата, скокачките прозорци со барање за дозволи на апликациите за време на извршувањето (во стилот на Windows UAC) и доблестите на On Tap, што ќе научат од вашите навики за да го персонализирате вашето искуство на корисникот на Андроид

Многу интересен атрибут за препознавање на говор е тоа што сега развивачите на апликации веќе можат да имаат API за свои апликации, така за кратко време ќе започнеме да можеме да ги контролираме нашите апликации и гласовно.

И на крај, Дејв нè воведува во новата функционалност што ќе го намали нивото на синхронизација кога телефонот поминува низ долги периоди на неупотреба, овие периоди ќе бидат специјално прилагодени на нашите часови за спиење и ќе заштедат до 30% батерија

Сабрина Елис, ни раскажува за достапноста на терминалите и новостите во Google Store

Презентација на Google Store

Сабрина Елис ја објаснува достапноста на Nexus во следните недели во Google Store и напорите што се прават за секој да има хардвер што му е потребен, да биде достапен од овие точки.

Детали за телефоните Nexus 5X и Nexus 6P, ќе се продаваат од Google Store и ќе вклучуваат бесплатна 3-месечна претплата за Google Play MusicИскористете ја можноста да ни кажете дека во продавницата на Google можеме да ги купиме најдобрите погодни за носење што производителите ги лансираа на пазарот, вклучувајќи ги неодамнешните Moto 360 2 и Huawei Watch.

Збогум објаснувајќи новата услуга Nexus Protect, што може да се договори при купување на терминал Nexus, 69 долари за Nexus 5X и 89 долари за Nexus 6P, оваа услуга ќе ни даде дополнителна година гаранција, и ако терминалот е оштетен, Google се согласува да ни испрати нов еден што работи побрзо, вели Сабрина дека следниот работен ден е можен.

Јунис Ким ни го покажува облогот на Google Play за семејства.

Презентација на музика на Google Pay

Со конкуренти исто толку агресивни како Пандора, или Спотифај, Гугл Плеј донесе стратегија што Јунис Ким ни ја претставува денес, станува збор за месечна претплата од 14.99 УСД за пристап до целосната музичка услуга на Google Play Music од кои ќе имаат корист до 6 члена од исто семејство, несомнено важна заштеда.

Анил Сабхарвал, разноврсност на „Фотографии на Google“

Презентација на Фотографии на Google

 

Подобрувањата на „Фотографии на Google“ се извонредни, можеме да споделуваме албуми и да ги испраќаме директно до посакуваните луѓе преку Hangouts или други услуги за испраќање пораки, овие луѓе можат да се претплаќаат на нашите албуми за да добиваат ажурирања на фотографиите што ги поставуваме, без сомнение дека е задоволство споделувајте фотографии со семејството и голем напредок во продуктивноста за работа,

Анил, покрај другите функционалности на апликацијата, ни ги покажува новите приватни етикети со кои полесно можеме да ги најдеме нашите слики; Исто така и преку Chrome Cast или Smart TV можеме да видиме како галериите се прикажуваат на многу лесен, продуктивен и интуитивен начин на нашиот мал голем екран.

Марио Квеироз и Риши Чандра ни раскажуваат за доблестите на аудио за хромекаст и хромекаст

Презентација на Google chromecast

Марио со ентузијазам ја објаснува веста за хромекаст, новиот дизајн што овозможува подобро прилагодување кон телевизорите, новите попривлечни бои и новиот хардвер што го прави помоќен благодарение на неговата двојна wifi антена. Исто така, ни го покажува новиот уред на Google, аудио за хромекаст, мал гаџет што ќе ни овозможи да поврземе кој било конвенционален звучник преку Wi-Fi.

Риши Чандра посветува долго време да ни каже за новиот софтвер за хромекаст, каде што апликацијата постигнува максимално значење и го претвора нашиот Андроид уред во најдобриот далечински управувач досега.

Тој ни покажува возбудено како можеме да го користиме нашиот екран за да ги визуелизираме новите игри што ќе излезат во текот на следните недели и натаму, користење на телефонот како контрол и можност за искористување на сите негови доблести, акцелерометар, камера или микрофон, создавање на крајно искуство со игри; Тие дури можат да уживаат во неколку плеери истовремено со нивните уреди, како што е случајот со Монопол.

Презентација на Google Chromecast

Риши, исто така, ни покажува како работи аудио-хромекаст и колку е лесно да се пушта музика на звучниците што сме ги поврзале на овој уред, тој исто така ни покажува како Spotify веќе има интегрирано аудио технологија за хромекаст и хромекаст.

 

Ендру Бауерс се одјави со таблетот Pixel C и неговата тастатура.

Презентација на Google Pixel C

Атрактивен таблет од 10 инчи со тастатура, продаден одделноТие се единствените алатки што Ендру Бауерс треба да нè изненади, а тој го постигнува со разноврсноста на овој уред и колку добро се вклопува со оваа тастатура.

Ендру посочува дека хромбукфите се прилагодуваат на пазарот и дека таблетите имаат потреба од уреди кои ја зголемуваат нивната продуктивност, но корисниците не купуваат тастатури нормално, па затоа смислиле тастатура која магнетски се прилепува многу безбедно на таблетот и станува совршено надополнување, може да се постави на различни начини, двата најкорисни се во режим на лаптоп и во случај на случај.

 

Накратко, во оваа презентација Google ни понуди повеќе од еден час вести, преку своите директори и Менаџер на производи, повеќето од нив беа очекувани и тие ја објаснуваат и ја цртаат многу добрата траекторија на компанијата во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.