Дизни би можел да биде многу заинтересиран за купување на Нетфликс

Дизни-Нетфликс

Благодарение токму на гласините кои укажуваат Дизни е позаинтересиран од кога било за купување Netflix, во текот на последните недели вредноста на акциите на вторите не престана да расте. Една од точките што најмногу ве тера да размислите за оваа вест е одличниот однос што го имаат обете компании и што и овозможува на познатата платформа за видео-стриминг да дистрибуира содржина на Дизни.

Пред да продолжите, известете ни дека засега зборуваме само за гласини, иако, спротивно на она што беше кажано цело ова време, овој пат не само што се вели дека Дизни можеби е заинтересиран за купување на Нетфликс, но тие исто така би го планирале најдобриот можен начин за исто така да се искористат Twitter. Лично, јас обично не им давам многу значење на гласините, освен ако, како што е случајот, не сака аналитичар Вилијам Пауерод Роберт В. Баерд и Ко, бидете автор на истото.

И покрај лошите страни, Дизни може да го отвори патот за купување на Нетфликс.

Според неговите зборови Вилијам Пауер:

Во врска со неодамнешните гласини за спојување и аквизиција, без оглед дали станува збор за Дизни, Епл или друг, Нетфликс може да стане мета.

Ок сега Зошто сите гледаат Дизни? Лично, мислам дека е токму заради нејзината историја, бидејќи денес тие имаат 30% од компанијата Хулу, исто така посветена на видео стриминг, а неодамна тие одлучија да потрошат милијарда долари за да купат третина од одделот за напредни. Медиа Техника од Бејзбол од главната лига. Од друга страна, како што е споменато, овие последни движења може да го доведат во сериозен ризик купувањето на Нетфликс, бидејќи регулаторните тела можеа да гледаат на тоа како практика на монопол.

Повеќе информации: MarketWatch


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.