Дизни да развие автономни роботи со личност за своите паркови

Дизни

Пред неколку години, кога бевте мал, сигурно еден од вашите соништа беше родителите да ве одведат не само во забавен парк, туку 'до паркот', односно на тој дежурен свет на Дизни каде што можеше да се сликаш со сите негови ликови. По сите овие години, технологијата напредуваше многу и, како би можело да биде поинаку, Дизни, и покрај тоа што многумина мислат, тоа е една од компаниите во првите редови на технологијата во моментот.

Враќање назад во нејзините паркови, во основа за да можеме да добиеме идеја за тоа што го зборувам, бидејќи во 60-тите години на минатиот век постои традиција во која се слави таа славна парада што сите, во одреден момент од животот, ја имаме сакаше асистенција. По сите овие години, маскираните луѓе правеа простор за пристигнување на автоматизирани и анимирани роботи, кои наскоро ќе претрпат нова еволуција и ќе и дадат место на новата генерација на автономни роботи со своја личност.

Вило е избран да оживее од најновата генерација на автономни роботи развиени од Дизни

Засега, како што е наведено во соопштението за печат официјално лансирано од американската компанија, овие нови автономни роботи со своја личност добија форма на Vyloo, оние мали домородци на планетата Берхерт кои би можеле да ги сретнеме во филмот Чувари на Галаксија Vol. 2, суштества што можете лично да ги видите од оваа недела во паркот што го има Дизни во Калифорнија.

Враќајќи се на изјавата, целта што компанијата ја следеше со дизајнот и создавањето на овие мали роботи, е дека тие се многу слични на вистинските, во рамките на можностите што ги имаат нивните инженери и дека можат вршете гестови и сигнали, па дури и создавајте емоции, на посетителите од неговиот познат тематски парк.

Дизни

Автономни роботи со своја личност пристигнуваат во парковите на Дизни

Како што коментира ништо помалку од Лесли Еванс, Виш службеник за истражување и развој на Дизни:

Она што го започнавме беше проект за да се обидеме да оживееме малку автономни аниматронски суштества. Навистина не интересираше идејата за создавање на мали момчиња кои навистина можат да одговорат и да комуницираат со гости.

Мислам дека многу од ова произлезе од оваа желба да се започне да се размислува за аниматроника како актери, така што можеме да кажеме дека сакаме овие ликови да бидат срамежливи, сакаме тие да бидат излезни, обидувајќи се да ги дефинираме во однос на личноста, а потоа да преведеме сето тоа.во техничките алатки треба да ги оживееме ликовите.

Несомнено, се соочуваме со нов пресврт кон тој концепт дизајниран од Дизни, односно, како што уверуваат и самите тие, досега, перформансите на нивните роботи во парковите се многу добри, но, за жал, им недостасува нешто, тој детал што го прави нив се похумани и токму во овој момент Vyloo мора да направи разлика бидејќи, покрај тоа што работи без грешки, роботите сега можат да се врзуваат со луѓе покажувајќи им реакции.

Vyloo

Vyloo е само почеток на новата генерација на роботи на Дизни

Иако нема детални информации за овој тип на робот, нешто од друга страна е логично ако земеме предвид дека станува збор за лажичка по парковите на ДизниПознато е дека роботите се опремени со сензори и камери, како и софтвер на кој не им е потребна врска со надворешен помошен систем што го контролира роботот.

На првите тестови што тимот на роботика Дизни ги изврши врз своите нови суштества, анализирајќи ја реакцијата што ја имаат луѓето при интеракција со овие роботи, заклучено е дека тие се успех благодарение на нивниот добар прием. Без сомнение, сигурно Дизни веќе работи на дизајнирање и создавање на повеќе автономни роботи со овие карактеристики за да ги направи своите паркови емблематско место полно со сензации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.