Доналд Трамп не сака да привлекува талент во САД

Доналд Трамп е повторно во центарот на вестите, ако некогаш престанал да биде, и не толку за функцијата претседател на Соединетите држави, колку што планира да спроведе друга негова контроверзна иницијатива што е против не само мерките преземени од претходната администрација, туку и против напредокот и технолошкиот напредок на САД особено и на светот воопшто.

Мислиме на повиците Виза за стартување, регулатива што беше предложена од претходната администрација предводена од Обама со цел да се привлечат најдобрите таленти во земјата. И, се разбира, идејата странците да дојдат во САД е нешто што не му се допаѓа многу на портокаловиот претседател.

Нов удар против Силиконската долина

Светската мека на технолошка иновација што е Силиконска долина (Калифорнија, Соединетите држави), има уште една причина да биде депресивна во врска со иднината што ја чека и, се разбира, одговорното лице за ова не би бил никој друг, туку претседател на се - стилизирана земја „Лидер на слободниот свет“, Доналд Трамп.

Изгледа дека Трамп многу повеќе се грижи за потеклото на луѓето, нивната култура или можеби и нивната боја на кожа, отколку талентот што го чуваат во мозокот и дека можат да придонесат за унапредување и еволуција на нивната сопствена земја, а особено на човештвото вообичаено.

Претходната администрација на Обама ја одобри како една од најновите мерки т.н. Виза за стартување, регулатива што, во својата прва верзија, би му дозволил на секој странец да добие престој во Соединетите држави доколку добие најмалку 250.000 американски долари локална инвестиција за вашиот проект или идеја. Дозволата ќе се доделува за период од триесет месеци, може да се продолжи за уште триесет дополнителни месеци.

„Повеќе странци во Соединетите држави“? ПОТУС сигурно помислил: „Ништо за тоа“. Значи, меѓу неговите најблиски планови е повлечете ја регулативата Виза за стартување одобрена од претходната администрација што претставуваше целосна спротивност на идеалите на тајкунот Трамп.

Како што многумина од вас веќе ќе знаат, ова не е прв пат Доналд Трамп да ги совлада технолошките компании во Силиконската долина (и остатокот од САД). Веќе во целосна кампања се закани дека ќе го присили Apple да ги прави своите „проклети производи“ во границите, дури и сугерирање на воведување на силни протекционистички мерки, односно наметнување повисоки даноци за производите произведени надвор од земјата.

И минатиот март, Трамп го прекина процесот што овозможи експресно да се добие визата H1-B кога странски државјани специјализирале компјутерски науки, медицина, инженерство или математика биле ангажирани од американски компании.

Кочница за иновациите

Привлечете нов талент во САД беше целта на стартот за визи што Обама го одобри во екстремисти, само еден ден пред крајот на неговиот мандат. Покрај тоа, гарантирајќи пристигнување на странски „генијалци“ по добивање на важен капитал, исто така, обезбеди поголемо отворање на нови работни места.

Un учат подготвено од Национална фондација за американска политика открива дека половина од стартапите проценети на повеќе од милијарда долари во САД се основани од странци. Убер, Интел, Спејс Икс или Гугл се добри примери за тоа, да не ги спомнувам соодветните имиња како Гарет Камп (основач на Убер), Мишел Затлин (основач на CloudFlare), Амр Авадалах (Клаудера), Илон Маск (Спејс Икс и Тесла) и дури и Стив sобс, кој иако не беше имигрант, Епл немаше да постои како таков доколку неговиот биолошки татко не се населеше во САД од Сирија.

Претставници на технолошки компании во САД, покрај различните здруженија и лоби поврзани со областа на Силиконската долина и илјадници претприемачи веќе го осудија тоа овие типови на иницијативи се од суштинско значење за промовирање на иновации и напредок во земјата, сепак, се чини дека сето ова е малку важно за администрацијата на Трамп, која веќе објави дека одобрувањето на Startup Visa ќе биде одложено осум месеци пред конечно да биде поништено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)