Едуард Бланч започнува штрајк со глад

Можеби мислите дека сопственикот нема никаква врска со моторот, но реалноста е дека има многу врска со тоа, а тоа е дека Едуард Бланч е шеф на колото на џунгла што се наоѓа во Сант Фелиу де Буиксале.

Зошто оваа одлука? Во основа, заради неправдите направени со овој проект, на што му дадоа бесплатен пас за да постои до последниот момент, кога дозволата за отворање беше одбиена откако сè ќе се изградеше.

По скокот, ви го оставам писмото што Едуард го испрати до Претседателот на Генералитатот на Каталонија, што навистина просветлува за фактите. Правда!

Извор | Списание за гребење


Едуард Бланч испратил писмо до „Почитниот претседател на Генералитати де Каталуња“ со следниот текст:
„Многу почитуван господине претседател,
Ви пишувам за да ви ја испратам историјата на Circuit La Selva, од Sant Feliu de Buixalleu; приказна што влијае врз мене лично, како сопственик, и далеку од тоа дека сакам да го трошам вашето драгоцено време со тривијалности од секаков вид, немам друг избор освен да ја побарам вашата поддршка пред неправдата.
Јас се викам Едуардо Бланш Цид, поранешен пилот и бизнисмен, еден од многуте кои денес се борат да одат напред и да живеат во земја во која не се пропуштаат можностите. Од многу рана возраст, светот на моторот воопшто и мотоциклизмот, особено, беа дел од мојот живот; Јас пораснав сакајќи го секој момент што го поминав на мотор и искуството многу рано ме научи на вродената опасност од овие машини, од кои не треба да се плашите, но кои секогаш мора да ги почитувате.
Сето ова ви го кажувам бидејќи тоа беше мојот претприемачки дух, заедно со страста што и денес ме мотивира, ме натера да одам напред со проект за изградба на коло соодветно за училиште, техничко, но истовремено дозволувајќи им на fansубителите на моторот светот да ја бара таа пријатна и забавна точка на брзина. Вложувајќи економски и личен напор, и возбуден како што никогаш порано не сум бил, го презедов проектот повторно. И тогаш започнаа проблемите.
Земјиштето каде се наоѓа Колото Ла Селва се наоѓа во Сант Фелиу де Буиксале, мало гратче покрај Хосталрик. Апсолутно сите дозволи беа обработени и сè беше спроведено во рамките на најстрогата законитост; како што секогаш имав. Сите правни процедури беа извршени со одобрение на Градскиот совет на Сант Фелиу де Буиксале, кој ни ја даде соодветната лиценца за работа, како и лиценцата за активност, откако ги знаев моите намери за колото. Ориентацијата на активноста е главно насочена кон училишните и спортските практики и така сите оние loversубители на мотор да можат да го практикуваат својот омилен спорт, без да мора да ги користат кола на Мундијалот, со последични економски трошоци, ниту да ги загрозуваат своите животи и животот на другите на патиштата, но никогаш за правилно тркање.
Кажано и готово, економската инвестиција беше многу голема; Но, сите сметаа на Колото почнувајќи од првиот ден, вклучително и јас. Не беше така.
Од завршувањето на градежниот проект, со извештаите за сите поволни прегледи, Градскиот совет на Сант Фелиу ни го одзеде одобрението за отворање, тврдејќи дека бучавата им пречи на соседите и дека со специфични измени на колото ќе ни се даде дозвола без проблеми .
Во принцип, модификациите би ги намалиле емисиите на бучава и нема да има никаков проблем. Повеќе инвестиции од наша страна, и покрај фактот дека колото ги исполнуваше сите услови, согласно животната средина, со сите потребни барања, но сепак тие беа направени, со сите добри намери во светот.
Како знак на добра намера, би можел да истакнам дека покрај другите барања од долгиот список, морав да го обновам на површина целото коло, бидејќи според Градскиот совет, оригиналниот асфалт не ја намалува бучавата што ја емитираат возилата.
За жал, не беа доволни ниту извршувањето на сите модификации, и покрај фактот што Environmentивотната средина потврди дека бучавата што ја емитува колото при целосна изведба е во нормални граници.
Градоначалникот Joseозеп Роке и секретарот Пилар Берни не прават ништо друго освен да постават бирократски пречки, да го продолжат времето на чекање и да го одложат отворањето на колото за јавноста, ситуација која трае повеќе од три години, за кое време, покрај инвестиција Првично, моравме да ги сносиме високите трошоци за одржување на колото, со соодветните трошоци за персоналот и очигледно, тешко е можно да се остварат без изворот на приход, што би било самото коло ако е отворено.
Поради оваа состојба, ние поднесовме неколку административни побарувања. Како пример, препишувам судска резолуција издадена од Управниот парничен суд бр. 3 од Gerерона, постапка 251/09, од 29 март оваа година, во врска со жалбата поднесена од Градскиот совет на едно од овие тврдења:
И цитирам:
„Стратегијата на процесно застапување на тужената администрација во подигањето на недопуштеноста на жалбата од таква неконзистентна причина и начинот на кој тоа го стори тоа покажуваат дух на одложување што открива процедурална лоша намера, па затоа е рече администрацијата и осудената партија, која е таа што формално ја покрена, трошоците направени во овој инцидент “.
Земјиштето каде што се наоѓа коло е во сопственост на поранешниот градоначалник Виченц Доменех, кому му изнајмуваме и му ја плаќаме соодветната месечна претплата. Со сопственикот на колото, беше потпишана клаузула во која беше утврдено дека, во случај на неплаќање на закупнината, сите објекти на колото Селва ќе поминат во неговите раце, клаузула што во принцип не загрижуваше јас, очигледно затоа што што може да се случи откако проектот беше целосно функционален и оперативен?
Почитуван господине претседател, ви пишувам затоа што никој друг не може да ми помогне, одговорните за оваа шега се активни во CiU и тие управуваат со градот од Градскиот совет. Сите надлежни субјекти ми ги дадоа соодветните дозволи и поволни извештаи и ги имам сите потребни ревизии за да потврдам дека колото е тотално безбедно, соодветно и функционално за неговото отворање кон јавноста; на пример:
- Одделение за земјоделство, гранка, риболов, храна и природна средина.
- Одделение за животна средина.
- Каталонска агенција на А'гва.
- Патишта.
- Урбанизам.
- Провинциски совет.
- Бомбардери на Генералитати.
- Сертификат за археолошка студија.
Не мислам дека Градскиот совет на мало гратче како Сант Фелиу де Буишале не би сакал да има објекти како што е колото Ла Селва што работи во близина; работни места, подобрен туризам, клиенти за ресторани во областа ... огромно подобрување, не само за градот и неговата околина, туку и за регионот и за Каталонија како целина.
Кога зборуваа со релевантни луѓе во рамките на CiU, тие самите ме известуваа дека она што го правеше градоначалникот на Сант Фелиу де Буиксале беше превартирање и злоупотреба на моќта; Тие ми рекоа дека овој човек повеќе нема да се кандидира за градоначалник, но гледајќи дека тоа не е вистина и тој повторно се кандидира за функција, веќе не знам во што да верувам.
Сето ова ми се чини како маневар со многу лоша идеја, со цел да се искористи Колото, без да мора да се исплати, во што има вложено над три милиони евра. Три милиони евра што ги ставивме од џеб, со најдобри намери и со целата илузија на светот.
Отсекогаш сум бил бизнисмен и јас сум многу јасен дека како претприемач понекогаш се носат лоши одлуки што вклучуваат губење време и капитал, но „Кругот“ не беше лоша одлука, сигурно знам; Но, се чувствувам измамено, измамено и не сакам да слушам повеќе лаги. Оставив сè во рацете на Правдата, но сите знаеме дека тоа е често побавно отколку што би сакале и треба.
Оваа ситуација ме натера да ги изгубам сите финансиски средства. Сега не можам да си ги дозволам трошоците за изнајмување на земјиштето, со кое, и имајќи ја предвид гореспоменатата клаузула, Колото и сите негови објекти неминовно ќе преминат во рацете на сопственикот на земјиштето, поранешниот градоначалник на CiU Виченц Доменец, трајно губење на тоа јас сè. Банките наскоро ќе ја одземат мојата куќа, бидејќи веќе не можам да ја исполнам нивната исплата, моето здравје драматично опадна и ја изгубив надежта и довербата во институциите.
И бидејќи веќе немам време да чекам да владее правдата и нема што да изгубам, само мојот сопствен живот, донесов одлука да започнам штрајк со глад на неопределено време, сè додека некој не го реши проблемот за мене или, едноставно, дај ми јасно и вистинско објаснување за тоа што навистина се случува со проектот Ла Селва, што е мој исто како и сите Каталонци.
Ви благодариме за вниманието, искрено ве поздравувам

Едуардо Бланш Сид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.