Енди Рубин негира дека Есенцијал е на продажба, иако тој самиот не знае каква е неговата иднина

Основен телефон

Во последните часови, во центарот на вниманието излегуваше вест што тресеше аларм: Есенцијална, компанијата по која работи развивачот на Андроид, може да биде на продажба, според информациите од порталот Блумберг. Втората верзија на Essential Phone - првата што имаше „Notch“ на екранот - беше откажана. Сепак, самиот основач на компанијата и екс-Гугл, скокна да ја негира продажбата на неговата компанија.

Блумберг го коментира тоа втората верзија на популарниот чист паметен телефон Андроид е откажана. Исто така, бројките не излегуваат и продажбата на компанијата би била на маса. Уште повеќе, очигледно веќе ќе има заинтересиран купувач кој ќе земе сè: софтвер, патенти, развојни тимови итн.

Енди Рубин есенцијален телефон

Но, според она што го велат Информации кои имале пристап до е-пошта испратена од самиот Рубин до неговите вработени во „Есенцијал“, основачот го коментира тоа „Нема да ја затвориме компанијата“. Сега, како што сугерираат, финансиските проблеми се многу присутни и јас би се обидувал да соберам пари и да разговарам со различни банки за да изнајдам решение.

Од друга страна, Енди Рубин пред неколку часа објави твит во кој рече: „Ние секогаш имаме повеќе производи во развој истовремено и прифаќаме откажување на некои во корист на она што веруваме дека ќе биде најголем успех. Ги вложуваме сите наши напори во иднина, производи што менуваат игри, вклучувајќи производи за мобилни и дома ». Некои сугерираат дека тоа може да биде паметен звучник. Во меѓувреме, бројките собрани од Essential Phone од неговото лансирање можат да достигнат 150.000 продадени единици. И делумно благодарение на падот на цената што го претрпе на крајот на минатата година, ставајќи го на 150 американски долари.

Исто така, Рубин се жали на написот што Блумберг го објави и смета дека со објавување на оваа информација тие не ги оставаат во добра позиција да ја постигнат целта да добијат повеќе пари. На ист начин, основачот на Андроид е јасен и за следново: „Toе се фокусирам на победа и да не се жалам“. Howе видиме како се работи во следните неколку дена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.