Зак Кинг, кралот на Инстаграм и Вајн, ги открива своите најдобри тајни

Вчера имавме можност да се доближиме до Зак Кинг, млад Американец, кој за многу кратко време успеа да ги освои социјалните мрежи. Убедени сме дека во некоја прилика ќе наидете на неговото чудно видео на Инстаграм, Фејсбук или Вајн. Кинг, исто така познат како „Final Cut King“, додава 4.8 милиони следбеници на Инстаграм И тој е прилично aвезда која работеше на настани исто толку посебни како и последната церемонија на Оскарите и можеше да патува низ целиот свет.

Отидовме во продавницата АТ & Т во Западен Холивуд (Лос Анџелес) до разговарајте со Зак Кинг и дознајте некои од неговите тајни. Кинг израснал во државата Орегон и со насмевка на устата се сеќава на тоа како ги користел членовите на неговото семејство за да прави секакви домашни пукања. Отсекогаш знаеше дека сака да му се посвети на светот на кинематографијата и токму тоа го доведе во Лос Анџелес. Фактот што тој не беше прифатен на универзитетот каде што сакаше да студира не го обесхрабруваше во целите во кариерата.

zach крал

На неговите видеа можеме да видиме дека Зак не живее во срцето на меката на киноБидејќи снимањето се одвива во станбена област на периферијата на градот: „Претпочитав да се движам во поприродна средина, во куќа каде што видеата што ги снимавме ќе изгледаат подобро“, објаснува Зак Кинг. И ова е точно еден од клучевите за успехот на кралот на Фајнл Кат, но има и многу други. Кинг работи со тим од четири лица кои му помагаат во целото снимање: од проекција на идеи, до создавање на приказни, поминување низ конструкција на елементи на сцените и завршување со макотрпен процес на монтажа и ретуширање на специјалните ефекти .

Овие видеа на моменти се долги околу 15 секунди, но вистината е дека производството може да трае до неколку дена. Зак Кинг признава дека понекогаш овие видеа вклучуваат повеќе од 50 преземања. Ова е едно од нив:

Скоро ја промаши вашата станица за воз.

Видео објавено од Зак Кинг (@zachking) на

Во видеа како оваа, тимот на Зак Кинг треба да ги уреди сите рамки, така што предвидената магија има смисла и гледачот не може да ги согледа триковите на изданието. Друг iousубопитен факт што дознавме е дека целото аудио во видеата е повторно снимено во пост продукција, така што квалитетот на звукот е совршен. И некои од овие снимки исто така интегрираат звучни ефекти кои се снимаат со максимален можен реализам. На пример, во случајот на видеото што го прикажавме, звукот што го слушнавме кога Зак Кинг одеше низ вратата беше снимен од самиот Кин.удирајќи се во вратата на лифтот во хотелот во кој престојуваа.

Кое е омиленото место на Зак Кинг за уредување на неговите видеа? Vвездата на Vine ни покажува комична фотографија на која тој се бања со лаптопот во рака. Хуморот не недостасува, нешто важно да се привлече милиони фанови ширум светот. Во некои од неговите видеа го видовме како комуницира со следбеници во различни делови на планетата.

Уште еднаш инсистираме дека многу од неговите видеа се долги само неколку секунди, но понекогаш продуцентскиот тим не штеди на трошоците за производство за да ја направи оваа магија реалност. Во некои снимки „зад сцената“ што ни ги покажува Зак Кинг, можеме да видиме како во некои прилики се користат кранови (за да можете да летате низ етапите). Во други прилики, се активираат вистински катастрофи во домаќинството. Во една од овие несреќи, тимот излезе од контрола кога пукна рибарче и се преплави куќата каде што снимаа. „Сè уште се опоравуваме од штетата што ја направивме на земја“, се шегува Кинг.

Друга интересна лоза е онаа во која го гледаме Кинг како оди кон фонтана и одеднаш тој сам ја зграпчува јакната и се повлекува пред да падне во вода. Зак Кинг ни покажува како всушност не е снимањето што може да изгледа толку едноставно. Всушност, овој клип го чинеше неколку преземањаБидејќи одржувањето на рамнотежата му било тешко и во неколку наврати паднал во фонтаната.

Славата во социјалните мрежи се однесува добро со овој млад филмски режисер, кој во иднина не исклучува влегување во играни филмски продукции. Ова е вашиот следен предизвик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.