Apple официјално го претставува iPhone 6

iPhone 6

Започна јаболко главно Пред неколку минути и во него се надеваме дека ќе ги знаеме сите тајни околу iPhone 6 и конечната верзија на iOS 8. За да ви го отворам апетитот и како и обично, Тим Кук го отвори настанот и нè изненадува со бројките што ја придружуваат неговата компанија , сето ова по влезното видео во кое, повторно, се обидува да ги обедини производите на Apple со сензации.

Тим Кук потсети дека Стив sобс пред околу 30 години го претстави првиот компјутер „Макинтош“ во светот, производ што го смени начинот на кој гледаме на компјутерите на домашно ниво, па затоа 30 години подоцна тие имаат нови производи да нè научат.

Минатата година беа прикажани два модели на „Ајфон“, нешто што се случи за прв пат во историјата на „Епл“ и оваа година се повторуваат со нов модел кој е токму истиот што протече во текот на сите овие месеци. Ова е iPhone 6 според Тим Кук, најнапредниот уред на сите времиња во историјата на Apple.

iPhone 6

Што има ново кај овој iPhone 6? Првиот протагонист е вашиот екран, а нова генерација на Ретина Дисплеј кој слета во модел со дијагонала од 4,7 инчи и друг со 5,5 инчен екран. Покрај зголемениот екран, овој Retina Display HD нуди опсег на бои близу sRGB, многу тенок позадинско осветлување и армирано стакло.

Новите модели на iPhone 6 се многу тенки, конкретно, 6,9 милиметри за моделот 4,6 и 7,1 милиметар во случајот со iPhone Plus, име што го користеше Apple за моделот iPhone 6 со 5,5 инчен екран.

Во случај на iPhone 6 Plus, тој може да се користи и во режим на пејзаж и интерфејсот iOS ќе се прилагоди на оваа нова ориентација. Исто така, ќе има начин да се користи терминалот со една ракаТреба само да кликнете двапати на Touch ID и сè ќе се наоѓа во долната половина на екранот, така што ќе биде достапно и кога ќе завршиме, кликнете повторно и сè повторно ќе работи на цел екран.

iPhone 6

Што се однесува до хардверот на овој iPhone 6, двата терминали издаваат нова генерација на SoC на Apple што сега се нарекува Епл A8. Овој чипсет ја одржува својата 64-битна архитектура, но е произведен по 20-нанометарски процес, нудејќи вкупно 2.000 милијарди транзистори. Резултатот е хардвер а 25% помоќни отколку iPhone 5s, 50% поефикасно во енергијата и, како aубопитен факт, 50 пати побрз од првиот iPhone кој беше лансиран во 2007 година.

На кратко, овој iPhone 6 ветува моќ, но пред сè, поголема енергетска ефикасност така што нивната автономија не е казнета како досега. IPhone 6 ќе понуди 14 часа автономија во разговор под 3G, 10 дена во мирување и 11 часа репродукција на видео. Во случај на iPhone 6 Plus, неговата поголема големина овозможува поголема автономија, достигнувајќи 14 часа време за разговор, 16 дена во мирување и 14 часа репродукција на видео.


Апарат за iPhone 6

Што се однесува до фотографскиот дел, задната камера е мирна 8 мегапиксели И, тој нуди LED блиц True Tone, знаете, со две различни нијанси за да постигнеме поприродни бои кога го користиме во услови на слаба осветленост.

Големината на пикселите на сензорот ја зголемува нејзината големина и леќата останува на отворот од f / 2.2, накратко, квалитетот на сензорот е подобрен за да добиете подобри слики. Покрај горенаведеното, воведена е и технологија Focus Pixels која му овозможува да открие дали некој предмет е во фаза или надвор од него.

Има и премиера оптички систем за стабилизација на слика и технологија за намалување на бучавата за оние фотографии каде осветлувањето е оскудно. И на крај, панорамскиот режим сега е способен да фотографира до 43 мегапиксели.

Што се однесува до видеото, iPhone 6 е способен за снимање Видео со 1080p 60fps или ако сакаме режим на забавено движење, сега добиваме стапка од 240fps за да постигнеме навистина неверојатен резултат.

Достапност и цени на iPhone 6

Цени на iPhone 6

IPhone 6 ќе биде достапен во верзии на 16 GB, 64 GB и 128 GB за цените што ги гледате на сликата, иако овие се поврзани со двегодишен престој со операторот. Haveе мора да почекаме неколку минути за да ја знаеме цената на iPhone 6 во неговата бесплатна верзија. Во случај на iPhone 6 plus, цените се зголемуваат за 100 долари во секој случај.

IPhone 6 ќе го погоди првиот бран на земји следно 19 септември, резервациите се достапни од 12 септември.

Преземање на iOS 8

Конечно, iOS 8 ќе биде достапен за преземање почнувајќи од 17 септември.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)